![analityka online](https://www.ifirma.pl/wp-content/uploads/2025/01/co-mowia-dane-5-raportow-analitycznych-dla-twojej-strony-700x500.jpg)
![Przywrócenie do pracy](https://www.ifirma.pl/wp-content/uploads/2024/03/przywrocenie-do-pracy-zwolnionego-pracownika.jpg)
![składka zdrowotna a IP BOX](https://www.ifirma.pl/wp-content/uploads/2025/01/skladka-zdrowotna-odliczenie-od-dochodu-czy-ujecie-w-kosztach-a-ip-box-700x500.jpg)
![zatrudnienie osoby niepełnosprawnej](https://www.ifirma.pl/wp-content/uploads/2023/02/ustawa-o-rehabilitacji-zawodowej-i-spolecznej-oraz-zatrudnianiu-osob-niepelnosprawnych-700x500.jpg)
Przedsiębiorcy, którzy będa wystawiać faktury w Krajowym Systemie e-Faktur nie będą musieli przekazywać do urzędów plików JPK-FA na żądanie urzędów.
Organy skarbowe mogą żądać od przedsiębiorców wystawiających faktury w sposób elektroniczny (np. za pomocą programów komputerowych) przekazania tzw. plików JPK-FA. Pliki JPK-FA zawierają dane z faktur sprzedażowych, które są uporządkowane według struktury logicznej wskazanej przez Ministerstwo Finansów.
Tu znajdziesz więcej informacji kto ma obowiązek przekazywania plików JPK_FA na żądanie.
Dla faktur wystawionych z użyciem Krajowego Systemu e-Faktur nie będzie obowiązku przekazywania JPK-FA na żądanie urzędów skarbowych, ponieważ tak wystawione e-Faktury będą zawierać wszystkie elementy, jakie są przekazywane w JPK-FA.
Dzięki temu, że faktury będą przekazywane do KSeF, fiskus otrzyma natychmiastowy dostęp do tych dokumentów więc nie będzie miał potrzeby, aby dodatkowo o to dopytywać. Byłoby to powielenie informacji, w których już jest posiadaniu oraz niezgodne z art 45 ust. 2 ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, który mówi, że organ KAS nie może żądać dokumentów i informacji, do których ma dostęp.
Podsumowując, przedsiębiorcy wystawiający faktury ustrukturyzowane są zwolnieni z obowiązku przesyłania na żądanie organów podatkowych struktury logicznej JPK_FA, w zakresie obejmującym tego typu faktury.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Dlaczego faktury KSeF znoszą przesyłanie JPK_FA?