Zastanawiasz się czy zakup roweru na firmę można uznać za koszt podatkowy i odliczyć VAT. W dzisiejszym artykule podejmiemy rozważania na ten temat.
Wiele wydatków ponoszonych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą nie jest oczywistych, jednym z nich jest zakup roweru na firmę. W dzisiejszej publikacji zajmiemy sę rozważaniami na temat rozliczenia zakupu roweru na firmę i poszukamy odpowiedzi na pytanie, czy firmowy rower znajdzie się w kosztach i czy odliczymy od tego zakupu podatek VAT.
Najbardziej powszechnym środkiem transportu wykorzystywanym w prowadzonej działalności gospodarczej jest samochód osobowy. Jednak poruszanie się samochodem w godzinach szczytu w wielu przypadkach jest bardzo utrudnione. Dużo osób szuka innych rozwiązań pozwalających na szybkie przemieszczanie się po mieście bez stania w korkach. W ostatnich latach kładzie się nacisk na zdrowy styl życia i ekologię, dlatego nic dziwnego, że tak bardzo popularne stały się rowery i coraz więcej osób zaczyna nimi dojeżdżać m.in. do pracy. W takim razie powstaje pytanie, czy w prowadzonej działalności gospodarczej można również skorzystać z takiej formy transportu, ujmując wydatek w kosztach firmy? Na przestrzeni lat podejście organów podatkowych co do tej kategorii kosztów bardzo się zmieniło i obecnie chyba już nikt nie ma wątpliwości, że zakup roweru można rozważać w kontekście kosztów działalności gospodarczej. Jednak przedsiębiorca musi pamiętać o pewnych zasadniczych kwestiach, o czym w szczegółach napiszemy poniżej.
W prowadzonej działalności gospodarczej należy w pierwszej kolejności ustalić, czy coś może, czy nie może być kosztem uzyskania przychodów. W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) podane zostały jedynie ogólne założenia co do kwalifikowania kosztów uzyskania przychodów.
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania, lub zabezpieczenia źródła przychodów. Za koszty nie uznaje się wydatków wymienionych w art. 23 ustawy o PIT |
Każdy wydatek poniesiony przez przedsiębiorcę musi być indywidualnie przeanalizowany, a przedsiębiorca musi wykazać związek przyczynowo-skutkowy z prowadzoną działalnością gospodarczą |
Koszty uzyskania przychodów muszą być w sposób właściwy udokumentowane |
Prawo do rozliczania kosztów uzyskania przychodów mają przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym i prowadzą PKPiR |
W takim razie pozostaje się zastanowić czy zakup roweru będzie się mieścił w kategorii kosztów uzyskania przychodów?
Jak się okazuje, nie ma przeszkód, żeby rower znalazł się w kosztach uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej. Potwierdzają to organy podatkowe w wydawanych interpretacjach. W jednej z nich nr 0112-KDIL2-2.4011.646.2020.3.IM z dnia 17.12.2020 r. można przeczytać, że zakupiony rower elektryczny może być kosztem działalności gospodarczej. Przedmiotem prowadzenia działalności gospodarczej w tym przypadku są sprawy kadrowo-biurowe i czyszczenie sprzętu komputerowego. Przedsiębiorca zamierza rowerem dojeżdżać i przyjeżdżać z pracy, będzie go również wykorzystywać do poszukiwania klientów, załatwiania spraw urzędowych. Rower będzie stanowił dodatkowy środek lokomocji poza samochodem osobowym i będzie wykorzystywany tylko w prowadzonej działalności gospodarczej. Przedsiębiorca zamierza wprowadzić rower do ewidencji środków trwałych i dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) zgodził się, że rower może stanowić koszty uzyskania przychodów. Takie samo rozstrzygnięcie zapadło w innej interpretacji nr 0112-KDWL.4011.173.2021.1.WS z dnia 18.11.2021 r. W tym przypadku przedsiębiorca świadczy usługi informatyczne. Rower będzie mu służył jako środek transportu do szybszego poruszania się i dojazdu na spotkania z klientami i załatwiania innych spraw związanych z prowadzeniem firmy. Użytkowanie roweru ma na celu ominięcie korków w mieście, poprawę punktualności przy dojazdach do klientów, brak poszukiwania miejsc parkingowych, a także oszczędność w postaci kosztów paliwa. W ocenie Dyrektora KIS istnieją podstawy by można było mówić o związku przyczynowo-skutkowym między poniesionym wydatkiem związanym z zakupem roweru i kosztami związanymi z jego eksploatacją a prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą. Przy czym to na przedsiębiorcy spoczywa obowiązek wykazania tego związku i nie można o tym zapomnieć.
Pozostaje jeszcze ustalenie, w jaki sposób zaksięgować i ująć rower w urządzeniach księgowych. W pierwszej kolejności należy ustalić wartość początkową roweru, dla czynnego podatnika VAT będzie to kwota netto. Dla przedsiębiorcy, który korzysta ze zwolnienia od podatku VAT kwota brutto.
Z tematem zakupu roweru wiąże się jeszcze prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego. Oczywiście jest to możliwe jedynie w przypadku czynnego podatnika VAT. W przypadku roweru nie ma ograniczonego prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego, tak jak przy samochodach osobowych a to oznacza, że przysługuje prawo do pełnego odliczenia podatku VAT od zakupu. Potwierdzają to również organy podatkowe w wydawanych interpretacjach podatkowych. W jednej z nich z dnia 9 grudnia 2020 r. sygn. 0114-KDIP4-2.4012.465.2020.4.AA czytamy, że niezbędnym warunkiem odliczenia VAT jest istnienie bezspornego związku pomiędzy zakupami a konkretną transakcją opodatkowaną. W przedmiotowej sprawie zakup roweru ułatwi przedsiębiorcy wykonywanie obowiązków związanych z prowadzoną firmą, a zatem ma pośredni związek z działalnością gospodarczą i przyczynia się do generowania obrotu opodatkowanego. Zatem przedsiębiorcy przysługuje prawo do odliczenia 100% podatku VAT naliczonego od zakupu.
Organy podatkowe nie kwestionują już prawa do rozliczenia zakupu roweru w kosztach uzyskania przychodów. Można to zrobić poprzez bezpośrednie zaliczenie do kosztów lub poprzez odpisy amortyzacyjne. Czynny podatnik VAT ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupu w 100%, oczywiście jeśli nie ma innych przeciwwskazań ustawowych, takich jak chociażby stosowanie proporcji w VAT. W wydawanych interpretacjach podatkowych organy podatkowe podkreślają, że to na przedsiębiorcy spoczywa obowiązek wykazania związku przyczynowo-skutkowego z prowadzoną działalnością gospodarczą w przypadku takiego zakupu. Nie można również zapomnieć o właściwym udokumentowaniu wydatku. Z takiej formy rozliczania skorzystają przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie podatkiem liniowym lub według skali podatkowej i prowadzą PKPiR.
Stan prawny na dzień: 16.07.2024 r.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Jeszcze pytanie co w sytuacji, kiedy wartość roweru jest poniżej 10 tyś. zł, ale szacowany okres użytkowania to więcej niż rok. W takim wypadku środek trwałym czy wyposażenie?
Pozwolę sobie odświeżyć, ale mam pytanie.
Czy jeżeli rower na firmę kupowałem we wrześniu 2018 i zwyczajnie go wyeksploatowałem, mogę teraz (lipiec 2020) kupić kolejny? W obu przypadkach nie przekracza on wartości 10.000 net.