Co do zasady w przypadku pojazdów silnikowych, takich jak samochód osobowy czy motocykl, obowiązuje 50% ograniczenie przy odliczaniu VAT. Czy firmowy skuter może być traktowany jak samochód ciężarowy? Z uwagi na swoje właściwości nie – są to zupełnie odmienne rodzaje pojazdów. Jednak już z punktu widzenia podatku VAT jest to możliwe. Skuter w firmie może pozwolić na stuprocentowe odliczenie VAT od paliwa i innych wydatków. Sprawdź w jakich przypadkach.
Odliczenie VAT od pojazdów samochodowych
W Ustawie o VAT nie znajdziemy wprost ograniczenia w odliczaniu VAT od samochodów osobowych i motocykli. Przepis pozwala na odliczanie wyłącznie 50% VAT naliczonego do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi; a w związku z licznymi wyjątkami w praktyce najczęściej utożsamia się go z osobówkami. Jeśli jednak przedsiębiorca chciałby nabyć do firmy skuter, może okazać się, że ograniczenie w VAT wcale nie będzie miało do niego zastosowania.
Firmowy skuter a VAT
Ustalając, jak odliczać VAT od skutera w firmie należy odnieść się przede wszystkim nie do Ustawy o VAT, ale do ustawy Prawo o ruchu drogowym. Tam bowiem znajduje się definicja pojazdu samochodowego. Jest to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h (poza ciągnikiem rolniczym). Natomiast pojazdem silnikowym nazywamy pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego.
W ustawie znajdziemy także definicję motoroweru – jest to pojazd dwu- lub trójkołowy, zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. Prawo o ruchu drogowym nie zawiera natomiast definicji skutera. Dlatego też w praktyce przyjmuje się, że jeżeli taki pojazd nie przekracza prędkości 25 km/h, nie zastosujemy do niego definicji pojazdu samochodowego, ograniczy to równie odliczenie VAT. Zatem od skutera z tak ograniczoną prędkością można generalnie odliczyć 100% VAT w związku z jego zakupem, a także dalszą eksploatacją.
Podobnie będzie z pojazdami, które spełnią definicję motoroweru – mogą one być nieco szybsze (do 45 km/h) i nadal uprawniać do pełnego odliczenia VAT. Będzie tak jednak tylko pod warunkiem, że spełnione zostaną pozostałe przesłanki wyłączenia motoroweru z grupy pojazdów silnikowych, a co za tym idzie – również samochodowych.