Zastanawiasz się, w jakiej formie możesz zawierać umowy? Omówimy to zagadnienie w dzisiejszej publikacji.
Zawierane w obrocie gospodarczym umowy stanowią podstawę prowadzonej działalności gospodarczej. Jest bardzo duża swoboda jeśli chodzi o formę i treści takich umów. W umowie określone są wzajemne prawa i obowiązki pomiędzy jej stronami, jest to rodzaj zobowiązania. Nas będzie interesowała forma dokumentowa zawieranych umów i na ten temat będzie dzisiejsza publikacja.
Jeżeli chodzi o ustawę Kodeks cywilny, umowa może być zawarta w dowolnej formie, o ile nie sprzeciwia się temu ustawa i wola stron umowy. Strony mogą wypracować indywidualny sposób zawierania umów, który jest dla nich najbardziej odpowiedni.
Typowe formy zawieranych umów:
Najbardziej powszechną od wielu lat była forma pisemna zawierania umowy. Obecnie obowiązuje również szereg umów, w stosunku do których wymagane jest w dalszym ciągu zachowanie formy pisemnej pod rygorem nieważności. Z punktu widzenia przedsiębiorcy ważna jest możliwość takiego trybu zawierania umów, który pozwoli na sprawne i szybkie jej potwierdzenie. Kwestia niezwykle istotna również z powodu ograniczeń związanych z pandemią.
Zgodnie z ustawą Kodeks cywilny do zachowania dokumentowej formy czynności prawnej wystarcza złożenie oświadczenia woli w postaci dokumentu, w sposób umożliwiający ustalenie osoby składającej oświadczenie. Dalej w ustawie można przeczytać, że dokumentem jest nośnik informacji umożliwiający zapoznanie się z jej treścią.
Pojęcie dokumentu zostało tak zdefiniowane, aby umowa mogła być zawarta na różnych nośnikach danych, nie tylko papierowych. Mogą to być m.in.:
W dobie trwającej pandemii i związanych z nią utrudnień wielu przedsiębiorców domaga się, aby forma dokumentowa mogła być stosowana bez ograniczeń. Jedną z takich branż jest branża leasingowa, która zawiera rocznie setki tysięcy umów, które muszą być zawierane w formie pisemnej, co niezwykle utrudnia i wydłuża całą procedurę.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.