|
|
4 minut czytania

GTU_10 Nieruchomości

Masz do czynienia z transakcjami sprzedaży nieruchomości? Nie zapomnij dokonać właściwego oznaczenia kodem GTU 10. Sprawdź, co dokładnie należy tak oznaczyć i w których przypadkach nie stosuje się tego symbolu.

GTU 10 nieruchomości

Wakacje ZUS - ifirma.pl

Wraz z wejściem w życie przepisów dotyczących oznaczania niektórych dostaw towarów i usług w ewidencjach VAT przedsiębiorcy i księgowi zaczęli zadawać mnóstwo pytań, na które bardzo często trudno jest znaleźć satysfakcjonującą odpowiedź. Ustawy i rozporządzenia zawierają jedynie wycinek informacji, jaka jest potrzebna do prawidłowego przyporządkowania oznaczeń. Dlatego też wychodząc naprzeciw oczekiwaniom publikujemy serię artykułów na temat nowego JPK. Dzisiaj odniesiemy się do oznaczania nieruchomości kodem GTU 10 w ewidencji VAT.

Co to jest budynek, budowla?

Oczywiście aby prawidłowo sklasyfikować nieruchomości na potrzeby oznaczania GTU musimy najpierw zdefiniować pewne pojęcia, które się do nich odnoszą.

W ustawie prawo budowlane pojawiają się następujące definicje:

Budynek

Przez budynek należy przez rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Z kolei przez obiekt budowlany należy rozumieć budynek, budowlę bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych.

Budowla

Mianem budowli określany jest każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak:

obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem tablice reklamowe i urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni jądrowych, elektrowni wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

Grunt

Brak jest szczegółowej definicji gruntu w przepisach podatkowych. Jedynie w ustawie Kodeks cywilny można przeczytać zapis w art. 46 § 1:

“Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.”

Szczegółowy wykaz rodzajów gruntów został zamieszczony w rozporządzeniu w sprawie ewidencji gruntów i budynków.

GTU 10 – oznaczenie nieruchomości

W rozporządzeniu w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług przy oznaczeniu GTU 10 pojawia się jedynie bardzo ogólna informacja, że ten kod obejmuje budynki, budowle i grunty.

Jednak dla przedsiębiorców jest to zbyt ogólny zapis. Praktyka związana z prowadzoną działalnością gospodarczą podsuwa wiele pytań, na które obecnie szukamy odpowiedzi. Na niektóre z pytań można znaleźć odpowiedź na stronie Ministerstwa Finansów.

Na pytanie przedsiębiorców czy usługa budowlana, budowlano-remontowa powinna być również oznaczana kodem GTU można przeczytać informację, że takie usługi nie podlegają pod oznaczenie.

Kolejne pytanie dotyczyło kwestii czy takie oznaczenie stosuje się do leasingu finansowego budynków, budowli i gruntów?

W tym przypadku odpowiedź jest twierdząca, skoro nastąpiło przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel w ramach leasingu finansowego, należy zastosować powyższe oznaczenie.

Padło również pytanie o sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu, przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntu na własność oraz ustanowienie prawa wieczystego gruntu – czy w takich przypadkach należy dokonywać oznaczenia GTU?

W odpowiedzi można przeczytać, że zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym czynności wymienione w pytaniu. Zatem w JPK_VAT z deklaracją do faktury dokumentującej takie dostawy należy zastosować oznaczenie GTU 10.

Kiedy nie stosuje się oznaczenia GTU 10?

Oznaczenia GTU 10 nie będą dotyczyły m.in. przypadków:

  • sprzedaży lokalu mieszkalnego lub niemieszkalnego,
  • umowy leasingu operacyjnego, ponieważ nie dochodzi do przeniesienia własności,
  • najmu, dzierżawy budynków, budowli,
  • remontu, naprawy, przebudowy, rozbudowy, innych usług budowlano-remontowych.
Dla oznaczenia GTU 10 bez znaczenia pozostaje fakt, czy jest to nieruchomość nowa czy używana, nabyta na rynku pierwotnym czy wtórnym, czy będzie objęta stawką 8%, 23% czy też stawką “zw”.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

  • Osobista księgowa
  • Fakturowanie
  • Dokumenty
  • Rozliczenia
  • E-commerce
  • Raporty
już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie