Zmiany wprowadzone od 1 października 2020 r. w zakresie dodatkowych obowiązków przy wypełnianiu ewidencji VAT obejmują wszystkich przedsiębiorców, którzy są czynnymi podatnikami VAT. W ramach cyklu artykułów na temat oznaczeń GTU stosowanych w nowym JPK, w dzisiejszej publikacji odniesiemy się do emisji gazów cieplarnianych – symbol GTU 11.
GTU 11 oznaczenie gazów cieplarnianych
W rozporządzeniu w sprawie zakresu danych zawartych w deklaracjach i ewidencjach w nowym JPK kod “GTU 11” stosuje się w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, o których mowa w ustawie o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.
System handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych obejmuje emisję gazów cieplarnianych z:
- Instalacji.
- Operacji lotniczej.
Przez emisję, zgodnie z ustawą, rozumie się gazy cieplarniane wprowadzane do powietrza w wyniku działań człowieka, związanych z eksploatacją instalacji lub z wykonywaną operacją lotniczą.
Gazy cieplarniane zgodnie z ustawą to:
- gazy:
- dwutlenek węgla (CO2),
- metan (CH4),
- podtlenek azotu (N2O),
- fluorowęglowodory (HFCs),
- perfluorowęglowodory (PFCs),
- sześciofluorek siarki (SF6),
- inne niż wymienione powyżej gazowe składniki atmosfery zarówno naturalne, jak i antropogeniczne, które pochłaniają i reemitują promieniowanie podczerwone.
Firmy prowadzące instalację, która w trakcie eksploatacji emituje gazy cieplarniane i objęta jest systemem handlu uprawnieniami do emisji tych gazów, muszą na taką działalność uzyskać stosowne zezwolenie. Muszą również pamiętać o stosowaniu oznaczenia GTU 11 przy wystawianiu faktur VAT jak również o obowiązkowym split payment.