Sprzedajesz wyroby tytoniowe? Sprawdź, do których dokładnie trzeba stosować oznaczenie GTU_04 w nowym JPK.
Oznaczenia GTU w nowym pliku JPK są niemałym problemem dla wielu firm. Co prawda zostało wydane rozporządzenie w tej sprawie, ale tak naprawdę zawarte w nim informacje są zbyt ogólne i niewystarczające. Dlatego rozpoczęliśmy cykl artykułów, w którym szczegółowo odniesiemy się do kwestii związanych z prawidłowym stosowaniem nowych oznaczeń w JPK. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, jakie wyroby tytoniowe powinny być oznaczone kodem GTU.
W rozporządzeniu w sprawie oznaczeń w nowym JPK tych wyrobów jest informacja, że do wyrobów tytoniowych, suszu tytoniowego, płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym – stosuje się oznaczenie „GTU 04”. Aby odpowiedzieć na pytanie, jakie to będą dokładnie wyroby tytoniowe sięgamy do ustawy o podatku akcyzowym.
|
|
|
|
|
|
|
W uzupełnieniu do tabelarycznego zestawienia podajemy jeszcze definicję papierosów elektronicznych zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym:
?“urządzenia jednorazowego albo wielokrotnego użytku służące do spożywania za pomocą ustnika pary powstającej z płynu do papierosów elektronicznych, wyposażone w szczególności w kartridże lub zbiorniki.”
Wszystkie wyroby tytoniowe wymienione w zestawieniu należy oznaczać symbolem GTU 04 w ewidencji VAT sprzedaży.
Istotny jest jeszcze fakt, że nie uznaje się za wyroby tytoniowe produktów, które nie zawierają tytoniu i są wykorzystywane tylko w celach medycznych.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!