|
|
2 minut czytania

GTU_05 jakie odpady znajdują się w tej grupie?

Profilem Twojej działalności są różnego rodzaju odpady? Sprawdź o czym należy pamiętać przy wypełnianiu ewidencji VAT.

GTU 05 odpady

Wysłanie pliku JPK po nowemu, po raz pierwszy w listopadzie 2020 r. za miesiąc październik, spędza sen z powiek zarówno przedsiębiorcom jak i księgowym. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom tej grupy prezentujemy cykl artykułów o nowych zasadach wypełniania ewidencji VAT. W dzisiejszej publikacji opiszemy szczegółowo jakie odpady będą oznakowane symbolem GTU 05.

GTU 05 jakie odpady będą oznaczone tym symbolem?

W Rozporządzeniu dotyczącym nowych plików JPK pod pojęciem odpadów mieszczą się wyłącznie towary/grupy towarów określonych w poz. 79–91 załącznika nr 15 do ustawy. Zgodnie z rozporządzeniem w stosunku do nich stosuje się oznaczenie „05”. Sprawdźmy jakie są to konkretnie pozycje:

 
Pozycja załącznika nr 15
Opis pozycji
Symbol PKWiU
79
Wraki przeznaczone do złomowania inne niż statki i pozostałe konstrukcje pływające
38.11.49.0
80
Odpady szklane
38.11.51.0
81
Odpady z papieru i tektury
38.11.52.0
82
Pozostałe odpady gumowe
38.11.54.0
83
Odpady z tworzyw sztucznych
38.11.55.0
84
Odpady inne niż niebezpieczne zawierające metal>
38.11.58.0
85
Niebezpieczne odpady zawierające metal
38.12.26.0
86
Odpady i braki ogniw i akumulatorów elektrycznych; zużyte ogniwa i baterie galwaniczne oraz akumulatory elektryczne
38.12.27
87
Surowce wtórne metalowe
38.32.2
88
Surowce wtórne ze szkła
38.32.31.0
89
Surowce wtórne z papieru i tektury
38.32.32.0
90
Surowce wtórne z tworzyw sztucznych
38.32.33.0
91
Surowce wtórne z gumy
38.32.34.0
 

Pamiętajmy, że wszystkie towary i usługi, które znajdują się w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, przy spełnieniu założeń ustawowych, podlegają pod obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności.

Przeczytaj również: GTU_04 wyroby tytoniowe – jakie?

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Najważniejsze pytania

  1. GTU 05 - o co chodzi?

    W Rozporządzeniu dotyczącym nowych plików JPK pod pojęciem odpadów mieszczą się wyłącznie towary/grupy towarów określonych w poz. 79–91 załącznika nr 15 do ustawy. Zgodnie z rozporządzeniem w stosunku do nich stosuje się oznaczenie „05”.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003