|
|
3 minut czytania

GTU_07 pojazdy samochodowe i części samochodowe

Zajmujesz się sprzedażą pojazdów samochodowych? Poznaj obowiązki związane z nowym JPK.

GTU 07 pojazdy samochodowe i części samochodowe
Zmiana formy opodatkowania 2025 – jaka forma opodatkowania jest najlepsza dla firmy jednoosobowej?

Przedsiębiorcy i księgowi mają nowe obowiązki od października 2020 r. W zależności od przedmiotu prowadzonej działalności gospodarczej będą mieli więcej lub mniej czynności do zrobienia oczywiście pod warunkiem jeżeli firma jest czynnym podatnikiem VAT. W naszym cyklu artykułów na temat kodów GTU w dzisiejszej publikacji zajmiemy się stosowaniem kodu GTU przy oznaczaniu pojazdów samochodowych i części samochodowych.

GTU 07 – kod do oznaczania pojazdów samochodowych i części samochodowych

W rozporządzeniu w sprawie oznaczeń GTU symbolem “07” muszą być oznaczane pojazdy oraz części samochodowe o kodach wyłącznie: CN 8701–8708 oraz CN 8708 10. W celu kompletnego zaprezentowania tematu musimy odnieść się do terminologii jakie zawiera Nomenklatura Scalona (CN) w tym temacie.

Kody CN
Opis pozycji
8701
Ciągniki (inne niż ciągniki objęte pozycją 8709)
8702
Ciągniki (inne niż ciągniki objęte pozycją 8709)
8703
Samochody i pozostałe pojazdy silnikowe przeznaczone zasadniczo do przewozu osób (inne niż te objęte pozycją 8702), włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (kombi) oraz samochodami wyścigowymi
8704
Pojazdy silnikowe do transportu towarów
8705
Pojazdy silnikowe specjalnego przeznaczenia, inne niż te zasadniczo przeznaczone do przewozu osób lub towarów (na przykład pojazdy pogotowia technicznego, dźwigi samochodowe, pojazdy strażackie, betoniarki samochodowe, zamiatarki, polewaczki, przewoźne warsztaty, ruchome stacje radiologiczne)
8706
Podwozia wyposażone w silniki, do pojazdów silnikowych objętych pozycjami od 8701 do 8705
8707
Nadwozia (włączając kabiny), do pojazdów silnikowych objętych pozycjami od 8701 do 8705
8708
Części i akcesoria do pojazdów silnikowych objętych pozycjami od 8701 do 8705
8708 10
Zderzaki i ich części
 

Przy omawianiu tego oznaczenia na uwagę zwraca fakt, że kodem GTU_07 musi być oznaczana również sprzedaż pojazdu samochodowego znajdującego się w ewidencji środków trwałych.

Natomiast w przypadku leasingu operacyjnego, wynajmu lub dzierżawy pojazdu samochodowego, dopóki nie dojdzie do dostawy towaru, na takiej zasadzie jak definiuje to ustawa o VAT, nie mieści się on w zakresie kodu GTU 07. Ale już w przypadku leasingu finansowego dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem i tutaj oznaczenie GTU 07 powinno być zastosowane.

Natomiast mechanicy samochodowi muszą zwracać uwagę, w jaki sposób jest wystawiona przez nich faktura za naprawę, czy tylko na usługę, czy może również są na niej wyszczególnione części samochodowe. Jeżeli na fakturze znajdą się części o kodach CN podanych w tabeli powyżej, to również powinny zostać oznaczone jako GTU 07.

Oznaczanie kodem GTU stosowane jest w przypadku wystawiania faktury VAT na rzecz przedsiębiorcy, nie ma takiego obowiązku, gdy sprzedaż jest ewidencjonowana na kasie fiskalnej. Natomiast jeżeli zostanie wystawiona faktura do paragonu na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej obowiązuje oznaczenie kodem GTU. Przedsiębiorcy muszą być czujni i właściwie oznaczać swoje towary kodami GTU, ale również nie zapominać, że niektóre części samochodowe podlegają również pod obowiązkowy split payment z załącznika nr 15 do ustawy o VAT.

Niewątpliwie potrzebne będzie trochę czasu, aby wszyscy, zarówno przedsiębiorcy, jak i księgowi czy doradcy podatkowi mogli usystematyzować sobie nową wiedzę. Załącznik nr 15 zawiera zbiór towarów i usług tzw. wrażliwych, które są pod szczególnym nadzorem fiskusa. Obecnie, od października 2020 r., duża ich część musi być oznaczana zarówno kodami GTU i/lub w mechanizmie podzielonej płatności (MPP).

Przeczytaj również: GTU_06 czy tylko towary z grupy elektroniki?

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Najważniejsze pytania

  1. Co powinno być oznaczone symbolem GTU_07?

    W rozporządzeniu w sprawie oznaczeń GTU symbolem “07” muszą być oznaczane pojazdy oraz części samochodowe o kodach wyłącznie: CN 8701–8708 oraz CN 8708 10.
  2. Jak wygląda kwestia oznaczenia GTU-07 w przypadku leasingu, wynajmu lub dzierżawy?

    Natomiast w przypadku leasingu operacyjnego, wynajmu lub dzierżawy pojazdu samochodowego, dopóki nie dojdzie do dostawy towaru, na takiej zasadzie jak definiuje to ustawa o VAT, nie mieści się on w zakresie kodu GTU 07. Ale już w przypadku leasingu finansowego dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem i tutaj oznaczenie GTU 07 powinno być zastosowane.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003