Trudnisz się działalnością farmaceutyczną? Sprawdź jakie oznaczenia GTU należy stosować w nowym JPK.
Oznaczenia w nowym JPK to duże wyzwanie dla przedsiębiorców i grup zawodowych zajmujących się rozliczeniami podatkowymi. Od października 2020 r. w ewidencjach VAT musi się pojawić wiele dodatkowych oznaczeń, o których jest mowa w rozporządzeniu. Wiele grup towarów podlega pod oznaczenia GTU. W dzisiejszym artykule odniesiemy się do oznaczeń leków i wyrobów medycznych.
W opisie z rozporządzenia w sprawie stosowania oznaczeń w ewidencjach VAT przy kodzie “09” pojawia się informacja, że będą to leki oraz wyroby medyczne – produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne, objęte obowiązkiem zgłoszenia, o którym mowa w art. 37av ust. 1 ustawy Prawo farmaceutyczne.
“Przedsiębiorca zgłasza Głównemu Inspektorowi Farmaceutycznemu zamiar:
“Minister właściwy do spraw zdrowia na podstawie informacji przekazywanych przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego, gromadzonych w Zintegrowanym Systemie Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi lub innych informacji dotyczących dostępności produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobów medycznych, uwzględniając dynamikę obrotu, ogłasza co najmniej raz na 2 miesiące, w drodze obwieszczenia, wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.”
“Obwieszczenie określone w ust. 14 jest ogłaszane w dzienniku urzędowym ministra właściwego do spraw zdrowia.”
Jak z tego wynika oznaczeniem GTU 09 będą objęte wszystkie pozycje, które znajdują się w Obwieszczeniu Ministra Zdrowia.
Dla przypomnienia oznaczenia GTU stosuje się do sprzedaży na rzecz firm, którym wystawia się faktury VAT. Brak jest obowiązku stosowania oznaczeń dla sprzedaży paragonowej na rzecz konsumenta. Natomiast jeżeli zdarzy się taka sytuacja, że konsument zażąda wystawienia faktury do paragonu to wówczas na takiej fakturze powinny się znaleźć oznaczenia GTU.
Zgodnie z informacją Ministerstwa Finansów kod GTU dotyczy również faktur wystawionych przed dostawą leków, nawet jeżeli na moment jej wystawienia leki nie były wymienione na liście produktów zagrożonych niedoborem, ale znalazły się tam w momencie ich dostawy. Decyduje o tym termin zgłoszenia zamiaru wywozu lub zbycia leków i wyrobów medycznych, a nie termin wystawienia faktury.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!