Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą może w swojej działalności wykazywać różne wydatki związane z gwarancjami – zarówno wtedy, kiedy sam jest gwarantem, jak i wtedy, kiedy z przyznanej mu gwarancji korzysta. Warto wiedzieć, kiedy wydatki na gwarancje mogą zasadniczo stanowić koszty uzyskania przychodów.
- 1. Gwarancja dla klienta a koszt
- 2. Koszty około gwarancyjne a koszty uzyskania przychodów
- 3. Firma jako odbiorca gwarancji a koszt
Gwarancja a koszty podatkowe – omówione zagadnienia:
Gwarancja dla klienta a koszt
Dla przeciętnego konsumenta oczywistym jest, że dokonując zakupu w wielkich sieciach handlowych – szczególnie z branży RTV AGD – wraz z nabytym towarem otrzymuje on gwarancję. Warto wiedzieć, że udzielenie gwarancji nie jest jednak obowiązkiem sprzedawcy – może być natomiast czynnikiem, który przeważy podczas podejmowania decyzji przez klienta.
Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowaCo istotne, standardowa gwarancja naprawy rzeczy nie stanowi kosztu w momencie jej zaoferowania – nie wiadomo bowiem, czy przedsiębiorca rzeczywiście zmuszony będzie ponieść taki wydatek. Gwarancja staje się zatem kosztem w momencie jej poniesienia – tj. poczynienia nakładów na naprawę rzeczy lub przekazania jej do naprawy przez podwykonawcę.
▲ wróć na początekKoszty około gwarancyjne a koszty uzyskania przychodów
Gwarancje opisane w poprzedniej części nie generują wydatków w okresie ich zaoferowania nabywcy towaru lub usługi – zdarzają się jednak takie gwarancje, przy których koszt trzeba będzie ponieść bez względu na to, czy zostaną one wykorzystane.
Księgowość Internetowa – 30 dni za darmoDo tego typu ochrony zaliczamy przede wszystkim gwarancje branżowe – np. należytego wykonania kontraktu, poprawek po wykonaniu zlecenia etc. Przy dużych zleceniach na wykonanie rzeczy lub usługi wykonawcy często nie stać na przedstawienie wymaganego zabezpieczenia – w takiej sytuacji zwraca się zatem do ubezpieczyciela, który odpłatnie oferuje zabezpieczenie danej umowy. Tym samym koszt wykupienia gwarancji stanowi koszt uzyskania przychodów w momencie jego poniesienia – bowiem nawet jeśli odbiorca danej usługi lub rzeczy nigdy nie skorzysta z przysługującego mu prawa do poprawek, koszty wpłacone do ubezpieczyciela przez wykonawcę pozostają bezzwrotne.
▲ wróć na początekFirma jako odbiorca gwarancji a koszt
Dotychczas rozpatrywane przypadki stawiały przedsiębiorcę na pozycji udzielającego gwarancji. Warto jednak pamiętać, że prowadząc firmę można zdecydować się na wykup lub rozszerzenie gwarancji dla własnych celów. Przykładem może być przedłużona gwarancja na daną maszynę produkcyjną bądź firmowy komputer, przy której wymagana jest dodatkowa opłata.
Program do faktur – Darmowe kontoJako że przedsiębiorca wykupuje taką gwarancję dla celów zabezpieczenia swojej działalności i ewentualnych negatywnych skutków ubocznych – np. dużych kosztów własnych naprawy – generalnie wydatek na gwarancję może uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów swojej firmy.
Uzyskałeś odszkodowanie? Sprawdź, czy musisz zapłacić podatek!