8 marca 2023 r. Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa uruchomiły nową usługę, umożliwiającą dostęp do historii złożonych deklaracji podatkowych. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, gdzie znajduje się ta usługa i co dokładnie obejmuje.
Jak sprawdzić historię złożonych PIT-ów w e-US?
Zapisane deklaracje znajdują się w e-Urzędzie Skarbowym (https://www.podatki.gov.pl/e-urzad-skarbowy). Do systemu można się zalogować, wykorzystując:
- profil zaufany, bankowość elektroniczną lub e-dowód,
- aplikację mObywatel,
- autoryzację danymi podatkowymi (NIP lub PESEL, kwota przychodu).
Od razu po zalogowaniu widoczna jest zakładka, której wcześniej nie było: Historia deklaracji. Po kliknięciu rozwinie się widok prezentujący złożone zeznania podatkowe.
Historia deklaracji obejmuje rok 2019 i późniejsze. Podatnicy mogą przeglądać zeznania złożone elektronicznie i papierowo: PIT-16A, PIT-19A, PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-OP, DSF-1, PIT-DZ, PCC-3, PCC-3/A, SD-Z2, SD-3 oraz SD-3/A wraz z załącznikami.
W przypadku PIT-ów, które były składane papierowo, informacja ogranicza się tylko do daty złożenia deklaracji, okresu, którego dotyczy i Urzędu Skarbowego, który ją otrzymał. Nie zobaczymy żadnych szczegółów dotyczących zeznania, takich jak kwota przychodu, czy wysokość podatku do zwrotu lub dopłacenia.
Natomiast, jeśli chodzi o deklaracje elektroniczne, podatnicy mają dostęp do szczegółów zeznania – mogą je obejrzeć, pobrać w postaci pliku .xml i wydrukować jako .pdf. Aby uruchomić te funkcje, należy kliknąć link Więcej przy interesującym nas zeznaniu.
Zapowiedzi nowych funkcjonalności w e-US
Uruchomienie dostępu do historii zeznań wymagało zasilenia systemu blisko 190 mln danych. Resort Finansów zapowiada, że to nie koniec poszerzania funkcjonalności w e-US. Podatnicy wkrótce otrzymają dostęp do kolejnych deklaracji w podatku PIT (złożonych przez płatników) i VAT. Przypomnimy, że e-US oferuje wiele usług, można np. zobaczyć i zapłacić swoje mandaty czy uzyskać różnego rodzaju zaświadczenia. Strona elektronicznego Urzędu Skarbowego dostępna jest nie tylko w języku polskim, ale i angielskim oraz ukraińskim.