Ustawa z dnia 31 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych wprowadza następną zmianę w ustawie o podatku od towarów i usług w zakresie rozliczania importu, która upraszcza system podatkowy. Z dniem 1 lipca 2020 r. ulega zmianie przepis art. 33a ustawy o podatku od towarów i usług.
Import towarów – zmiany od lipca 2020
Zgodnie z nowym brzmieniem tego artykułu podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT może rozliczyć kwotę podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu tych towarów.
Rozliczeniem podatku bezpośrednio w deklaracji podatkowej będzie mógł być objęty cały import towarów, objęty uproszczeniami celnymi oraz objęty zgłoszeniami celnymi na ogólnych zasadach.
Z możliwości tej skorzystają wszyscy czynni płatnicy podatku VAT, którzy przedstawią naczelnikowi urzędu celno-skarbowego, wydane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dokonaniem importu:
- zaświadczenia o braku zaległości we wpłatach należnych składek na ubezpieczenie społeczne oraz we wpłatach poszczególnych podatków stanowiących dochód budżetu państwa,
- potwierdzenie zarejestrowania podatnika jako podatnika VAT czynnego,
- dokonają zgłoszeń celnych przez przedstawiciela bezpośredniego lub pośredniego w rozumieniu przepisów celnych.
Przepisy po zmianie jako urząd właściwy do złożenia wymaganych zaświadczeń oraz potwierdzenia wskazują naczelnika urzędu celno-skarbowego właściwego ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników nieposiadających siedziby lub miejsca zamieszkania na terytorium kraju jest to Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu.
Według nowych przepisów podatnicy w celu rozliczenia VAT w deklaracji będą musieli korzystać z przedstawicieli celnych.
Tylko podatnik, który będzie posiadał status upoważnionego przedsiębiorcy w rozumieniu art. 38 unijnego kodeksu celnego lub będzie posiadał pozwolenie na stosowanie uproszczenia, o którym mowa w art. 166 oraz art. 182 unijnego kodeksu celnego nie musi dokonywać zgłoszenia przez przedstawiciela celnego.
Wprowadzono również odpowiedzialność solidarną podatnika i działającego na jego rzecz przedstawiciela bezpośredniego i pośredniego w sytuacji, gdy podatnik wybrał rozliczenie kwoty podatku z tytułu importu w deklaracji i nie rozliczył tego podatku w całości lub w części na tych zasadach.
Obowiązek zapłaty kwoty podatku wraz z odsetkami, nie ciąży na przedstawicielu, który działa na rzecz podatnika:
- posiadającego status upoważnionego przedsiębiorcy w rozumieniu art. 38 unijnego kodeksu celnego lub
- który posiada pozwolenie na stosowanie uproszczenia, o którym mowa w art. 166 oraz art. 182 unijnego kodeksu celnego.
Wprowadzane przepisy zakładają również zmianę art. 99 ustawy o VAT, zgodnie z którą podatnicy rozliczający podatek należny z tytułu importu towarów bezpośrednio w deklaracji VAT będą wyłączeni z możliwości składania kwartalnych deklaracji VAT. Podatnicy będą mogli składać deklaracje kwartalne nie wcześniej niż po upływie 12 miesięcy następujących po ostatnim miesiącu kwartału, w którym dokonali importu towarów rozliczanego bezpośrednio w deklaracji podatkowej.