Przedsiębiorcy, którym zależy na szybszym zaliczeniu do kosztów podatkowych wydatków związanych z zakupem używanych środków trwałych, mogą skorzystać z indywidualnej metody amortyzacji. Co to takiego? Sprawdź!
Jedną z metod przyspieszenia rozliczenia w kosztach podatkowych wydatków o charakterze inwestycyjnym jest zastosowanie indywidualnej stawki amortyzacji. Kiedy można skorzystać z takiej możliwości? Jak ustalić wysokość takiej stawki? Sprawdź!
Amortyzacja według stawki indywidualnej stanowi odmianę amortyzacji liniowej. Również w tym przypadku wartość początkową środka trwałego dzieli się według właściwej stawki na określoną liczbę jednakowych rat, które stopniowo są zaliczane do kosztów podatkowych prowadzonej działalności. Różnica polega na zastosowaniu współczynnika podwyższającego stawki określone w wykazie stawek amortyzacji stanowiącym załącznik do ustawy o PIT.
Indywidualną metodę amortyzacji można zastosować wyłącznie do używanych środków trwałych. Za takie uważa się składniki majątku, które przed nabyciem i pierwszym wprowadzeniem do ewidencji ŚT danej firmy były wykorzystywane przez okres co najmniej 6 miesięcy (to na przedsiębiorcy ciąży obowiązek udowodnienia, że warunek ten został faktycznie spełniony). Co więcej, metoda ta dotyczy środków trwałych zaliczanych do grup 1-6 i 8 KŚT oraz środków transportu.
WAŻNE! – Poniższy artykuł odnosi się do przepisów obowiązujących w 2019 roku.
Przy zastosowaniu amortyzacji indywidualnej stawka amortyzacyjna ustalana jest przez przedsiębiorcę. Jednak nie istnieje tu pełna dowolność – ustawodawca przewidział bowiem pewne ograniczenia w zakresie minimalnego okresu amortyzacji. Szczegółowe uregulowania w tym zakresie znajdziemy w art. 22j ust. 1 ustawy o PIT który określa minimalny okres amortyzacji określonych rodzajów środków trwałych. I tak w przypadku np.:
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.