Zastanawiasz się jak długo może potrwać kontrola z ZUS? Przeczytaj artykuł na ten temat.
Każdy przedsiębiorca może być poddany kontroli ze strony urzędu skarbowego, ale również innych organów, a jednym z nich jest ZUS. W dzisiejszej publikacji przyjrzymy się ile może potrwać kontrola z ZUS.
Przepisy zezwalają na dokonywanie kontroli płatników składek. Celem przeprowadzanych kontroli jest w szczególności sprawdzenie:
Kontrolę przeprowadzają upoważnieni inspektorzy ZUS na podstawie rocznego planu kontroli. Co do przebiegu kontroli płatników składek mają zastosowanie przepisy ustawy Prawo przedsiębiorców.
Czas trwania wszystkich kontroli organu kontroli u przedsiębiorcy w jednym roku kalendarzowym nie może przekraczać określonych ustawą terminów, które zostały opisane poniżej.
Mikroprzedsiębiorca | 12 dni roboczych |
Mały przedsiębiorca | 18 dni roboczych |
Średni przedsiębiorca | 24 dni robocze |
Pozostali przedsiębiorcy | 48 dni roboczych |
Niestety nie zawsze kontrolujący przestrzegają obowiązujących terminów kontroli. Taka sytuacja miała również miejsce w przypadku jednego z przedsiębiorców a sprawa w rezultacie trafiła do Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców (MŚP) i NSA. Sprawa została rozstrzygnięta przez NSA w wyroku I GSK 1316/21 z dnia 1 grudnia 2021 r. Postępowanie toczyło się przy udziale Rzecznika MŚP i ze skargi kasacyjnej przedsiębiorcy. Przedsiębiorca wniósł sprzeciw m.in. na podjęte czynności kontrolne, które w jego ocenie były wykonywane z naruszeniem ustawy Prawo przedsiębiorców. W ocenie NSA powstały błędy w zawiadomieniu o kontroli ZUS oraz w treści upoważnienia do kontroli, ponieważ brakowało wskazania zakresu przedmiotowego kontroli, czasu jej trwania i zakończenia.
W ocenie NSA w zawiadomieniu powinien być wskazany nie tylko przedmiot kontroli, ale również czasookres objęty kontrolą, czyli wskazanie okresów objętych kontrolą. Przedsiębiorca nie powinien się domyślać co będzie przedmiotem kontroli i za jaki okres.
W upoważnieniu do kontroli przewidywany termin zakończenia kontroli określono jako 24 dni robocze od daty doręczenia upoważnienia a taka formuła w ocenie NSA jest nieprawidłowa. Odróżnić należy termin zakończenia kontroli od ustawowego limitu czasu trwania wszystkich kontroli organu kontroli u przedsiębiorcy w jednym roku kalendarzowym. Powinna być podana konkretna data zakończenia kontroli u przedsiębiorcy, a więc dzień, miesiąc, rok.
W ocenie NSA czas trwania kontroli liczony jest bez względu na miejsce jej wykonywania. Obejmuje więc kontrolę przeprowadzaną w siedzibie przedsiębiorcy lub w miejscu wykonywania działalności gospodarczej, w miejscu przechowywania dokumentacji, w tym ksiąg podatkowych, innym niż siedziba lub miejsce wykonywania działalności gospodarczej oraz w siedzibie organu kontroli. Ograniczenie czasu kontroli tylko do dni roboczych, w których czynności kontrolne wykonywane były w siedzibie kontrolowanego lub w miejscu prowadzenia przez niego działalności pozostaje nieuzasadnione.
Niewątpliwie zaprezentowany wyrok NSA przedstawia przychylne dla przedsiębiorcy stanowisko. W ocenie Rzecznika MŚP powinien on mieć również wpływ na sposób prowadzenia kontroli również u innych przedsiębiorców i to nie tylko przez organy ZUS, ale również pozostałe jednostki kontrolujące, do których mają zastosowanie przepisy o kontroli z ustawy Prawo przedsiębiorców.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!
Co sprawdza kontrola z ZUS?
Jak długo może potrwać kontrola z ZUS?