W obrocie gospodarczym nieregularne płatności są częstym zjawiskiem. Niektóre podmioty prowadzące działalność gospodarczą mają problemy z płynnością finansową, która nie tylko jest uporczywa dla nich samych, ale również dla kontrahenta, który przez te trudności nie otrzymuje zapłaty np. za sprzedaż towaru w terminie albo nie otrzymuje zapłaty w ogóle.
Pierwszym krokiem do odzyskania pieniędzy jest wystosowanie wezwania do zapłaty, jednak gdy wezwanie to nie przyniesie oczekiwanego skutku, często poszkodowany podmiot musi podjąć się nieco radykalniejszego kroku i wystąpić do sądu z powództwem o zapłatę.
O tym, jak napisać pozew o zapłatę, dowiesz się z niniejszego artykułu.
Pozew o zapłatę zazwyczaj składa się, gdy występują następujące okoliczności:
Zatem jeśli Twój klient zalega z uiszczeniem płatności za zakupiony towar lub wykonaną usługę oraz uchyla się od jej dobrowolnej zapłaty, to możesz wystąpić do sądu z pozwem o zapłatę.
Przed postępowaniem sądowym w pierwszej kolejności należy wystosować do dłużnego klienta dwa wezwania do zapłaty w odstępie 28 dni od dnia odbioru pierwszego z nich (zasadniczo wysyła się dwa wezwania, gdyż z reguły klienci nie odpowiadają na wystosowane do nich pisma). Końcowo, zakładając, że wezwanie do zapłaty okaże się bezskuteczne, należy wysłać wezwanie do zapłaty przedsądowe (to wezwanie wysyłamy jako trzecie, po upływie 28 dni od dnia odbioru wezwania numer 2; ma ono charakter ostateczny i przedsądowy). Gdy dłużny klient nie odpowie również na przedsądowe wezwanie do zapłaty, wówczas można wytoczyć postępowanie sądowe.
A jeśli chcesz przeczytać więcej na temat niewypłacalności dłużnika, a odzyskiwaniu pieniędzy od wierzyciela, to przeczytaj ten artykuł.
Przede wszystkim pozew musi spełniać warunki właściwe jak dla pisma procesowego, czyli powinien zawierać następujące elementy:
Poza powyższymi elementami pozwu jako pisma procesowego pozew o zapłatę powinien dodatkowo zawierać:
Wyróżniamy następujące tryby, w których to można złożyć pozew o zapłatę:
Poniżej omówimy po kolei charakterystykę poszczególnych powództw o zapłatę.
Pozew o zapłatę w postępowaniu zwykłym stosuje się, gdy żadne z postępowań uproszczonych nie może być zastosowane z uwagi na zawiłość sprawy i konieczność przeprowadzenia postępowania dowodowego. Zazwyczaj na takim postępowaniu prowadzona jest rozprawa, na której zarówno strony sporu, jak i świadkowie mogą być przesłuchiwani. Niewątpliwie ten rodzaj procesu jest dłuższy i bardziej zawiły oraz droższy, gdyż tutaj opłata od pozwu wynosi 5% od wartości przedmiotu sporu. Gdy w sprawie zapadnie wyrok, to strona, która będzie niezadowolona z jego wyniku, będzie mogła złożyć apelację od orzeczenia.
Postępowanie uproszczone charakteryzuje się tym, że dotyczą spraw, których przedmiot sporu wynosi do 20 tys. zł. Dodatkowo:
Postępowanie upominawcze charakteryzuje się tym, że dotyczy spraw, które są bezsporne i wówczas:
Powództwo o zapłatę to niewątpliwie skuteczne narzędzie do dochodzenia swoich roszczeń majątkowych. W zależności od wartości przedmiotu sporu oraz zawiłości postępowania można wybrać jeden z trybów powództwa o zapłatę. Najczęściej jednak wybierane jest powództwo zwykłe albo nakazowe.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!