|
|
6 minut czytania

Jak napisać pozew sądowy? Czy można cofnąć pozew sądowy?

Dochodzenie roszczeń majątkowych, ochrona osobistych interesów, rozwód, zniesienie współwłasności czy wyłączenie wspólnika ze spółki z o.o. to tylko część kwestii spornych, jakie mogą być przedmiotem sprawy sądowej. Powstanie jakiegokolwiek problemu, którego polubowne rozwiązanie okaże się niemożliwe, może zostać przekazane do sądu przez złożenie powództwa. Dlatego jeśli chcesz wszcząć postępowanie sądowe, to pamiętaj, że musisz złożyć stosowny pozew.

jak napisać pozew sądowy

Pozew sądowy – najważniejsze informacje

Pozew sądowy to pismo procesowe, które wnosi się do sądu celem wszczęcia postępowania cywilnego i które inicjuje postępowanie sądowe, aby rozstrzygnąć powstały pomiędzy dwoma osobami (problem) spór.

Przykładowo jeśli mamy dwa podmioty i jeden z nich zwleka z uiszczeniem zapłaty na rzecz drugiego podmiotu za wystawioną fakturę, to osoba, która nie otrzymała pieniędzy, może złożyć pozew o zapłatę.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak napisać pozew o zapłatę i pobrać jego darmowy wzór, to przejdź tutaj.

Jak napisać pozew sądowy?

Pozew sądowy musi zawierać elementy, o których mowa w ustawie z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego.

Przystępując więc do pisania pozwu, niezależnie od tego, czy to będzie pozew o rozwód, pozew o zapłatę czy pozew o podział majątku, trzeba się upewnić, że zostaną w nim zawarte określone elementy, o których mowa w przepisie art. 126 KPC:

  • oznaczenie sądu, do którego jest skierowane (np. sąd rejonowy albo sąd okręgowy);
  • imiona i nazwiska lub nazwy stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników (strona powodowa, czyli powód to osoba, która składa pozew, z kolei strona pozwana, to pozwany, czyli osoba, przeciwko której toczy się sprawa);
  • oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby i adresy stron albo, w przypadku gdy strona jest przedsiębiorcą wpisanym do CEIDG, adres do doręczeń wpisany do CEIDG;
  • oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby i adresy przedstawicieli ustawowych i pełnomocników stron;
  • numer Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (PESEL) lub numer identyfikacji podatkowej (NIP) powoda będącego osobą fizyczną, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania lub posiada go, nie mając takiego obowiązku;
  • numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, a w przypadku jego braku – numer w innym właściwym rejestrze, ewidencji lub NIP powoda niebędącego osobą fizyczną, który nie ma obowiązku wpisu we właściwym rejestrze lub ewidencji, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania; oznaczenie rodzaju pisma, np. POZEW O ROZWÓD, POZEW O ZAPŁATĘ;
  • wartość przedmiotu sporu (wartość przedmiotu sporu podaje się w złotych, zaokrąglając w górę do pełnego złotego);
  • osnowę wniosku lub oświadczenia;
  • wskazanie faktów, na których strona opiera swój wniosek lub oświadczenie oraz dowodu na wykazanie każdego z tych faktów (uzasadnienie);
  • podpis strony (powoda) albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
  • wymienienie załączników, w których będą zawierać się:
    • odpis pozwu;
    • pełnomocnictwo albo uwierzytelniony odpis pełnomocnictwa, jeżeli pismo wnosi pełnomocnik, który wcześniej nie złożył pełnomocnictwa;
    • opłata od pełnomocnictwa;
    • opłata od pozwu;
    • powołane w treści pozwu dowody.

Z kolei jeśli chodzi o treść pozwu, to należy wziąć pod uwagę przepis art. 187 KPC, który reguluje to, co powinno się znajdować obok powyżej wskazanych elementów pisma procesowego.

Tym samym poza elementami, które zostały wymienione powyżej, należy również pamiętać o tym, aby pozew zawierał:

  • dokładne określenie żądania (czyli czego oczekujemy od sądu, np. orzeczenie nakazem zapłaty kwoty X zł), oznaczenie wartości przedmiotu sporu, chyba że przedmiotem sprawy jest oznaczona kwota pieniężna;
  • oznaczenie daty wymagalności roszczenia w sprawach o zasądzenie roszczenia;
  • wskazanie okoliczności, na których powód opiera swoje żądanie;
  • wskazanie okoliczności uzasadniających właściwość sądu;
  • informację, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu (jeśli nie została podjęta mediacja albo inny polubowne rozwiązanie sporu, to należy wyjaśnić przyczyny ich niepodjęcia);
  • dodatkowo pozew może zawierać wnioski o zabezpieczenie powództwa, nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności i przeprowadzenie rozprawy w nieobecności powoda oraz wnioski służące do przygotowania rozprawy, a w szczególności wnioski o:
    • wezwanie na rozprawę wskazanych przez powoda świadków i biegłych;
    • przeprowadzenie oględzin jakiegoś miejsca;
    • polecenie pozwanemu dostarczenia na rozprawę dokumentu będącego w jego posiadaniu, a potrzebnego do przeprowadzenia dowodu, lub przedmiotu oględzin;
    • zażądanie dowodów znajdujących się w sądach, urzędach lub u osób trzecich, wraz z uprawdopodobnieniem, że strona sama nie może ich uzyskać.

Należy pamiętać, że w pozwie należy bardzo dokładnie określić żądanie, czyli do czego powód się domaga od sądu – przykładowo jeśli wnosimy pozew o zapłatę, to żądamy zasądzenia określonej sumy pieniężnej. Ważnym elementem jest również uzasadnienie pozwu, w którym musimy przedstawić argumentację przemawiającą za tym, dlaczego nasze powództwo uważamy za zasadne. Należy wówczas powołać przepisy prawa oraz opisać sytuację faktyczną danej sprawy. Kolejną istotną kwestią są dowody z dokumentów. Każdy dokument czy inny materiał źródłowy dołączony do pozwu stanowi dodatkowe potwierdzenie racji strony powodowej – dlatego im więcej powód ma dowodów, które przedłoży do pisma, tym większa szansa na udowodnienie i wykazanie swoich racji.

Pobierz darmowy wzór pozwu sądowego.

Czy można cofnąć pozew sądowy?

Warto również wiedzieć, że wniesienie pozwu nie zawsze musi oznaczać, iż nie możemy już się wycofać z zainicjowania postępowania. Cofnięcie pozwu, czyli inaczej rezygnacja z dochodzenia roszczeń przed sądem, zostało uregulowane w przepisie art. 203 KPC i jest możliwe na każdym etapie postępowania sądowego, co oznacza, że pozew może zostać cofnięty:

  • przed wszczęciem postępowania sądowego, czyli przed doręczeniem pozwu pozwanemu i aż do rozpoczęcia rozprawy (w takim przypadku nie jest wymagana zgoda (zezwolenie) pozwanego na cofnięcie pozwu);
  • po wszczęciu postępowania sądowego, ale przed wydaniem wyroku (w takim przypadku wymagana jest zgoda pozwanego, jeśli złożył np. odpowiedź na pozew; jeśli jednak rozprawa się już rozpoczęła, to również ważne jest stanowisko sądu, bowiem może ale nie musi umarzać postępowania).

Pozew, który został cofnięty, nie wywołuje żadnych skutków, a fakt cofnięcia powództwa nie umożliwia złożenia go ponownie w przyszłości.

Darmowe wzory cofnięcia pozwu

Pobierz darmowe wzory:

Podsumowanie

Złożenie pozwu sądowego to czynność, która ma na celu zainicjowanie postępowania przed właściwym sądem w celu rozwiązania powstałego przed stronami sporu. Aby jednak pozew został przyjęty przez sąd, musi zawierać wszystkie wymagane prawem elementy formalne – brak któregokolwiek z nich nie oznacza, że pozew nie zostanie przyjęty. Sąd w takim przypadku wzywa do uzupełnienia braków pozwu w określonym terminie. Dopiero nieusunięcie braków może skutkować pozostawieniem sprawy bez rozpoznania. Niemniej należy pamiętać, że niekiedy po złożeniu pozwu strony mogą dojść do porozumienia. W takim przypadku powód może, a wręcz powinien, skorzystać z możliwości, jaką jest cofnięcie pozwu. Pamiętaj jednak, że cofnięcie pozwu nie oznacza, iż w przyszłości nie będziesz mógł ponownie złożyć powództwa w tej sprawie.

A jeśli chcesz wiedzieć, jak wyłączyć wspólnika ze spółki z o.o., to przejdź tutaj, gdzie pobierzesz darmowy wzór pozwu.

Autor ifirma.pl

Adrianna Glapiak

Autorka tekstów prawnych na ifirma.pl. Prawnik posiadająca wieloletnie doświadczenie w doradztwie prawnym oraz podatkowym. Na co dzień swoją wiedzę i doświadczenie poszerza dzięki pracy jako specjalista do spraw prawnych, a czas wolny poświęca na podnoszeniu kwalifikacji w zakresie aspektów prawnych w e-commerce i social mediach oraz szeroko pojętym prawie autorskim.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie