|
|
3 minut czytania

Jak nazwać swoją firmę, aby nazwa JDG była zgodna z przepisami?

Osoby będące na samozatrudnieniu (B2B) są przedsiębiorcami, którzy według kodeksu cywilnego działają pod firmą (z określoną nazwą). Czy wiesz, jakswoją jednoosobową firmę, aby wybrana nazwa była zgodna z przepisami?

nazwa dla JDG

Zmiana formy opodatkowania 2025 – jaka forma opodatkowania jest najlepsza dla firmy jednoosobowej?

Jaka powinna być nazwa firmy zgodna z przepisami?

Przepisy odnoszące się do nazwy firmy odnajdziemy w księdze pierwszej, tytule II, dziale III kodeksu cywilnego „Przedsiębiorcy i ich oznaczenia”. Przepisy te nie zawierają wielu wymogów, wskazują jednak, że:

  • Przedsiębiorca działa pod firmą. Firma oznacza tu nazwę przedsiębiorstwa.
  • Firmą osoby fizycznej (jednoosobowej działalności gospodarczej) jest jej imię i nazwisko.
  • Nazwę firmy, czyli imię i nazwisko, można rozszerzyć o dowolne dodatkowe słowa, np. wskazujące na przedmiot działalności, jej profil, pseudonim, czy słowa wymyślone. Jest tu w zasadzie pełna dowolność, byle nie wprowadzać w błąd odbiorców.
  • Firma (nazwa) przedsiębiorcy powinna odróżniać się od innych firm działających na rynku, tak aby klient ich nie pomylił; nazwą nie można podszywać się pod konkurencję.
  • Nazwa nie może wprowadzać w błąd co do osoby przedsiębiorcy, przedmiotu działalności itd.
  • Używanie niektórych słów jest zastrzeżone tylko dla określonych podmiotów świadczących dane usługi np. bank, towarzystwo ubezpieczeń czy klinika.

Nazwa firmy w CEIDG

Rejestrując firmę w CEIDG należy wypełnić m.in. pola:

  • Nazwa firmy – imię i nazwisko oraz opcjonalnie dodatkowe wyrazy. Nazwa firmy we wniosku CEIDG może mieć maksymalnie 512 znaków, a imię i nazwisko musi być podane w mianowniku oraz w całości, nie można używać skrótów czy inicjałów.
  • Nazwa skrócona firmy – nie trzeba jej posiadać, jednak wypełniając wniosek CEIDG o rejestrację firmy nie można pominąć tego pola. Nazwa skrócona jest na potrzeby ZUS i może mieć maksymalnie 31 znaków. Nazwą skróconą może być także samo imię i nazwisko.

Jak nazwać JDG – w praktyce

Poza wymogami przedstawionymi powyżej, których nie ma wiele, przedsiębiorca ma swobodę w tym, jak nazwać swoją firmę. Może być nazwana w języku obcym, zawierać nazwy geograficzne powszechnie obowiązujące (np. nazwę miasta), nie ma też obowiązku, aby przedsiębiorstwo było rozwinięte o skróty „phu” (przedsiębiorstwo handlowo-usługowe) czy „fhu” (firma handlowo-usługowa).

Przed wyborem nazwy dla swojej firmy warto sprawdzić, czy takiej nazwy już nie używa ktoś inny dla tego samego lub podobnego rodzaju działalności. Zweryfikować to można:

  • wpisując daną nazwę do wyszukiwarki CEIDG,
  • w wyszukiwarce Urzędu Patentowego, sprawdzając, czy dana nazwa nie jest już zastrzeżonym znakiem towarowym. Jeśli okaże się, że ktoś tę nazwę już zastrzegł i rodzaj tej działalności jest zbieżny z naszym, bezpieczniej wybrać inną nazwę.

Nazwą firmy może być jedynie imię i nazwisko bez żadnych rozszerzeń.

Warto chwilę zastanowić się nad nazwą firmy. W CEIDG można zarejestrować się tylko raz, co oznacza, że nie ma możliwości posiadania kilku wpisów pod różnymi nazwami. Stąd jeśli chcemy prowadzić działalność gospodarczą w wielu branżach, dla których trudno jest wybrać wspólną nazwę, być może najlepiej jako nazwę firmy wybrać tylko imię i nazwisko.

Nazwa jednoosobowej firmy na fakturze

W przypadku faktur wystawianych przez samozatrudnionych w kontekście nazwy firmy najważniejsze jest, aby na dokumencie widniało imię i nazwisko przedsiębiorcy. Dodatkowe elementy, takie jak pełna nazwa firmy czy jej skrócona wersja, mogą być umieszczone na fakturze, ale nie są one obowiązkowe.

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą są identyfikowani przez urzędy na podstawie imienia i nazwiska, co sprawia, że te dane są wystarczające. Jednak dodanie nazwy firmy na fakturze ma znaczenie marketingowe. Zwiększa rozpoznawalność marki i pozwala klientom kojarzyć naszą działalność z konkretną nazwą, co może przyczynić się do budowania silniejszej tożsamości firmy.

Przykład 1.

Anna Nowak prowadzi swoje biuro rachunkowe. Jej nazwa firmy zarejestrowana w CEIDG to Anna Nowak – OKIFIRMA, a nazwa skrócona to Okifirma. Na fakturze może wpisać:

  • Anna Nowak lub
  • Anna Nowak – Okifirma

Nie może natomiast wpisać samego Okifirma.

Zmiana nazwy firmy

Nazwę firmy można zmienić w każdym momencie funkcjonowania firmy poprzez aktualizację wniosku w CEIDG. Niezmienne pozostaje jedynie imię i nazwisko – tych danych nie można usunąć z nazwy firmy.

Po zmianie nazwy firmy nie trzeba korygować faktur czy umów ze starą nazwą, ponieważ nazwa wciąż zawiera jej niezmienną część – nasze imię i nazwisko.

Przeczytaj, jak dokładnie wygląda procedura zmiany nazwy firmy.

Autor ifirma.pl

Dorota Łesak

Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim wieloletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003