|
|
4 minut czytania

Jak obliczyć odsetki od zaległości podatkowych

Zaległością podatkową, zgodnie z ordynacją podatkową, jest podatek niezapłacony w terminie płatności. Za zaległość podatkową uważa się także, niezapłaconą w terminie płatności, zaliczkę na podatek lub ratę podatku. Jak obliczyć odsetki od zaległości podatkowych?

odsetki od kredytu

Zaległością podatkową, zgodnie z ordynacją podatkową, jest podatek niezapłacony w terminie płatności. Za zaległość podatkową uważa się także, niezapłaconą w terminie płatności, zaliczkę na podatek lub ratę podatku. Jak obliczyć odsetki od zaległości podatkowych?

Odsetki od zaległości podatkowych – samodzielne obliczanie

Zasadą jest, że od zaległości podatkowych naliczane są odsetki za zwłokę. Odsetki za zwłokę powinien naliczyć sam podatnik (płatnik, inkasent, następca prawny lub osoba trzecia odpowiedzialna za zaległości podatkowe). Oraz wpłacić je bez wezwania organu podatkowego.

Początkowym terminem naliczania odsetek jest dzień następny po dniu upływu terminu płatności podatku.. Lub terminu, w którym płatnik lub inkasent był obowiązany wpłacić podatek na rachunek organu podatkowego. Tak jest też w przypadku nieuregulowanych w terminie zaliczek lub rat podatku. W celu wyliczenia odsetek można skorzystać z kalkulatorów odsetkowych dostępnych na stronach internetowych.

Odsetki obliczane przez organ podatkowy

W niektórych sytuacjach odsetki za zwłokę nalicza organ podatkowy, ustalając ich wysokość na dzień wydania decyzji. Dzieje się tak, jeżeli po zakończeniu roku podatkowego lub innego okresu rozliczeniowego wykryje, w ramach postępowania podatkowego, że zaliczki na podatek nie były regulowane albo ich wysokość została zaniżona.

W wydanej decyzji organ podatkowy naliczy odsetki od prawidłowej wysokości zaliczki. Decyzję określającą wysokość odsetek organ podatkowy wyda także w przypadku, gdy na wniosek podatnika odracza lub rozkłada na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę.

Aktualnie obowiązująca stawka odsetek została ogłoszona w Obwieszczeniu Ministra Finansów z 9 lipca 2013 r. w sprawie stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych oraz obniżonej stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych.

▲ wróć na początek

Wysokość odsetek

Stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych wynosi 10,00% kwoty zaległości w stosunku rocznym. Jeżeli podatnik złoży prawnie skuteczną korektę deklaracji wraz z uzasadnieniem przyczyn korekty i zapłaci w całości w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty, zaległość podatkową, to może zastosować obniżoną stawkę odsetek za zwłokę.

Obniżona stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych wynosi 7,50% kwoty zaległości w stosunku rocznym. Możliwość obniżenia odsetek za zwłokę nie wchodzi w grę w przypadku, gdy korekta deklaracji została złożona:

  • po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, a gdy nie stosuje się zawiadomienia – po zakończeniu kontroli,
  • w wyniku czynności sprawdzających (podjętych przez organ podatkowy).

Opłata prolongacyjna

Na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych jego ważnym interesem lub interesem publicznym, organ podatkowy może odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę na raty, jak również odroczyć termin płatności lub rozłożyć na raty już istniejącą zaległość podatkową wraz z odsetkami.

Podatnik, któremu udzielono takiej ulgi, nie płaci odsetek za zwłokę, tylko opłatę prolongacyjną od kwoty podatku lub zaległości podatkowej. Opłata wynosi 50% obowiązującej stawki odsetek za zwłokę. Opłatę prolongacyjną ustala w drodze decyzji organ podatkowy od kwoty podatku lub zaległości podatkowej.

Odsetki od zaległości podatkowych – zaokrąglenie

Odsetki za zwłokę i opłatę prolongacyjną zaokrągla się do pełnych złotych. Końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się. Końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.

Odsetki od niezapłaconych zaliczek na podatek dochodowy

Ustawa o PIT reguluje zaliczkowy sposób płatności podatku. Istotą zaliczki jest dokonywanie w trakcie roku wpłat na poczet nieustalonej jeszcze należności podatkowej. Jeśli podatnik nie ureguluje w terminie zaliczek na podatek, to będzie miał obowiązek ich zapłaty wraz z odsetkami.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie