Zastanawiasz się ile wyniesie twoja przyszła emerytura? Poznaj kalkulator PUE ZUS, który pozwala na takie wyliczenia.
Młode osoby najczęściej nie rozmyślają na temat przyszłej emerytury. Jednak dla osób, które w bliższej perspektywie osiągną wiek emerytalny informacja na temat wysokości przyszłej emerytury może być bardzo ważna. W dzisiejszej publikacji opiszemy, jak samodzielnie obliczyć swoje przyszłe świadczenie emerytalne korzystając z kalkulatora zamieszczonego na PUE ZUS.
Powszechny wiek emerytalny w Polsce od 1 października 2017 roku wynosi:
60 lat w przypadku kobiet
65 lat w przypadku mężczyzna
Każda osoba, która osiągnie taki wiek ma prawo do przejścia na emeryturę. Przy czym warto podkreślić, że jest to przywilej a nie obowiązek. Wiele osób, które osiągają wiek emerytalny i tak w dalszym ciągu pozostają w aktywności zawodowej. Są to bardzo indywidualne decyzje, a powodów może być wiele i trudno je tutaj wyliczać. Przed podjęciem decyzji o przejściu na emeryturę warto sprawdzić, jaka będzie jej wysokość. Im dłużej będziemy pracować, tym w przyszłości otrzymamy wyższe świadczenie emerytalne. Nie zależy to tylko od przyrostu kapitału, ale przede wszystkim od średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn.
Główny Urząd Statystyczny (GUS) przeprowadza różnego rodzaju badania i analizy. Jednym z nich jest ustalanie średniej długości życia kobiet i mężczyzn. Na stronie GUS można dotrzeć do Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, gdzie publikowane są tego typu informacje. Obecnie opublikowane zostały dane aktualne na 27 marca 2023 r. Z tych danych można m.in. wyczytać ile miesięcy życia pozostało kobietom i mężczyznom po osiągnięciu wieku emerytalnego. Oczywiście dane są uśrednione i służą m.in. do wyliczania wysokości przyszłej emerytury. Zobaczmy, jaką obecnie mają średnią długość życia kobiet i mężczyzn w Polsce.
Kobiety – 60 lat | 254,3 miesiąca |
Mężczyźni – 65 lat | 210,0 miesięcy |
Jak można przeczytać w uzasadnieniu do Komunikatu tablice służą również do obliczenia wysokości hipotetycznej emerytury w oparciu o wnioski zgłoszone od dnia 1 kwietnia do dnia 31 marca następnego roku kalendarzowego. Wysokość przyszłej emerytury stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę danego ubezpieczonego. W jaki sposób wyliczyć podstawę obliczenia emerytury należy zajrzeć do ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, gdzie można m.in. przeczytać:
Podstawę obliczenia emerytury stanowi kwota:
|
Dane dotyczą składek zaewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury |
Szczegółowe zasady waloryzacji składek na koncie ubezpieczonego zostały omówione w ustawie |
Jak można przeczytać w informacjach na stronie ZUS na Platformie Usług Elektronicznych PUE ZUS można samodzielnie wykonać symulację wysokości przyszłego świadczenia emerytalnego, przyznawanego na nowych zasadach. Do tej pory kalkulator emerytalny pozwalał na wyliczenie prognozowanej emerytury wyłącznie na kolejne lata. Od marca 2023 roku można zrobić symulację świadczenia przyznawanego w roku kalendarzowym. Mogą to zrobić jedynie te osoby, które w bieżącym roku nabyły lub nabywają prawo do emerytury. Z kalkulatora ZUS można skorzystać na dwa sposoby:
Po wyświetleniu pojawia się informacja o stanie konta ubezpieczonego wyliczona na podstawie danych ZUS. Pozostaje do uzupełnienia kilka informacji, m.in. o obecnym miesięcznym wynagrodzeniu czy o stanie środków w OFE.
Przy korzystaniu z kalkulatora należy wpisać pozostałe informacje takie jak m.in.: płeć, miesiąc i rok urodzenia, deklarowany wiek przejścia na emeryturę w latach i miesiącach.
Wiek emerytalny w Polsce jest określony ustawowo, kobiety mają prawo do emerytury 5 lat wcześniej niż mężczyźni. Jednak taka konstrukcja ma przełożenie na kwotę przyszłej emerytury, której wysokość ustala się dzieląc podstawę obliczenia emerytury przez średnią ilość miesięcy dalszego życia. Wiele osób, które zbliżają się do wieku emerytalnego chce wcześniej poznać wysokość swoich świadczeń emerytalnych. Na dzień dzisiejszy nie ma z tym większych problemów, ponieważ wszystkie informacje o odprowadzonych składkach można znaleźć na koncie ubezpieczonego w ZUS. Osoby, które z jakiś powodów nie mają dostępu do PUE ZUS, mogą sprawdzić te dane w placówce ZUS. Na stronie internetowej ZUS zostały udostępnione kalkulatory, które pozwalają ustalić wysokość prognozowanej emerytury w bieżącym roku, pod warunkiem, że dana osoba osiąga w tym roku wiek emerytalny lub w innych przypadkach w latach kolejnych. Wysokość przyszłej emerytury można ustalić tylko do momentu, do którego jeszcze nie rozpoczniemy jej pobierania. Kalkulator przyszłej emerytury pozwala podjąć świadomą decyzję o optymalnym okresie przejścia na emeryturę.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!