Bon najczęściej ma określony cel promocyjny lub handlowy. Przy użyciu bonu dokonuje się płatności za różnego rodzaju towary bądź usługi. Dystrybuowanie bonów może przybierać bardzo różne formy. Klient takie bony może pozyskiwać odpłatnie, ale również sprzedawca może się zdecydować na nieodpłatne przekazanie bonu. Forma sprzedaży/przekazania bonów może być dokonana w dowolnej formie, to wszystko zależy od pomysłowości i potrzeb przedsiębiorcy. W tym tekście wyjaśniamy, jak obsługiwać emisję bonów różnego przeznaczenia.
Co to jest bon różnego przeznaczenia (MPV)?
Bonem różnego przeznaczenia możemy dokonywać płatności za towary i usługi opodatkowane różnymi stawkami VAT. Co do zasady musi być znana kategoria towarów i/lub usług, za które będzie można dokonać płatności bonem MPV i powinny one być opodatkowane różnymi stawkami VAT. Rozliczenie podatku VAT należnego od bonu różnego przeznaczenia będzie dokonane dopiero w momencie skorzystania z bonu.
Co to jest emisja i transfer bonu?
Przez emisję bonu zgodnie z ustawą należy rozumieć pierwsze wprowadzenie bonu do obrotu przez emitenta. Pojęcie emisji nie obejmuje samego wytworzenia bonów. Nie należy bowiem utożsamiać emisji z czynnościami technicznymi, które są związane z samym tylko wytworzeniem instrumentu. Czyli wydrukowanie bonów przez drukarnię na zlecenie emitenta nie będzie emisją. Przez emisję bonu należy rozumieć pierwsze wprowadzenie go do obrotu za wynagrodzeniem. Bon może mieć postać fizyczną (materialną) lub elektroniczną i nie ma to wpływu na ocenę czy doszło do emisji bonów.
Natomiast pod pojęciem transferu bonu rozumie się emisję bonu oraz każde przekazanie tego bonu po jego emisji, czyli sprzedaż bonu.
Emisja bonów różnego przeznaczenia – jak ją obsługiwać?
Emisja bonów różnego przeznaczenia nie będzie opodatkowana w momencie transferu, czyli w momencie jego sprzedaży. Transfer bonu MPV może być dokonany przez:
- podatnika,
- pośrednika.
Jeżeli transfer bonu MPV odbywa się przez pośrednika wówczas opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają usługi pośrednictwa oraz inne usługi takie jak usługi dystrybucji lub promocji, dotyczące tego bonu.
Każde przekazanie bonu różnego przeznaczenia MPV, czy to konsumentowi czy to pośrednikowi, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT w momencie transferu tylko dopiero w momencie płatności bonem. Jeśli chodzi o bony MPV sprzedawane w łańcuchu dystrybucji, obowiązuje zasada jednokrotnego opodatkowania podatkiem VAT zawsze w momencie dostawy towarów lub usług, na które konsument wykorzystuje bon.