Środki zgromadzone na rachunku VAT mogą być wykorzystane w ściśle określony sposób – na uregulowanie podatku od towarów i usług z otrzymanych faktur zakupowych lub na zapłatę podatku wynikającego z deklaracji VAT. Od lipca 2018 przedsiębiorcy mogą dokonywać płatności za faktury w systemie podzielonej płatności. Jeśli Twoi kontrahenci korzystają ze split payment to część kwoty gromadzi się na twoim rachunku VAT. Co w sytuacji jeśli nie masz jak wykorzystać tych środków? Sprawdź, jakie masz możliwości na odzyskanie podatku!
- 1. Środki zgromadzone na rachunku VAT – zapłać VAT z deklaracji<
- 2. Wniosek o zwrot środków zgromadzonych na rachunku VAT
Jak odzyskać pieniądze z konta VAT?
Środki zgromadzone na rachunku VAT – zapłać VAT z deklaracji
Przedsiębiorcy, którzy rzadko wykonują przelewy do swoich dostawców, mogą nie mieć możliwości aby wykorzystać środki zgromadzone na rachunku VAT na bieżąco. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zebrane w ten sposób środki przeznaczyli na zapłatę do urzędu skarbowego nadwyżki podatku należnego (od sprzedaży) nad naliczonym (od zakupu). Takie działanie pozwoli im na „skonsumowanie” środków z rachunku VAT i zachowanie płynności finansowej.
Wniosek o zwrot środków zgromadzonych na rachunku VAT
W nieco trudniejszej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy ze względu na specyfikę swojej działalności w deklaracjach VAT najczęściej wykazują nadwyżkę podatku naliczonego (od zakupu) nad należnym (od sprzedaży). Wówczas jedyną możliwością odzyskania środków zgromadzonych na rachunku VAT jest złożenie wniosku o ich zwrot.
Zgodnie bowiem z art. 108b ustawy o podatku od towarów i usług, naczelnik urzędu skarbowego, na pisemny wniosek złożony przez podatnika, może postanowić o przekazaniu środków zgromadzonych na rachunku VAT na wskazany przez przedsiębiorcę rachunek bankowy, dla którego prowadzony jest ten rachunek VAT. Organ podatkowy w ciągu 60 dni ma obowiązek rozpatrzyć prośbę podatnika. Rozwiązanie takie daje przedsiębiorcy możliwość swobodnego dysponowania kwotą z konta VAT, w wysokości, o którą wnioskował do organu podatkowego.
Ważne!
Naczelnik US może odmówić przekazania środków z rachunku VAT na tradycyjny rachunek bankowy w sytuacji, gdy:
- przedsiębiorca posiada zaległości w podatku od towarów i usług (lub występuje uzasadniona obawa, że taka sytuacja będzie miała miejsce),
- przedsiębiorca stale zalega z płatnościami za VAT lub wykonuje czynności mogące utrudnić lub uniemożliwić egzekucję z tytułu podatku.
czy środki będące na rachunku VAT są własnością firmy ?
czy środki z rachunku VAT mogą być wykazane jako zdolność finansowa przedsiębiorstwa?