|
|
5 minut czytania

Jak pomnożyć pieniądze? Gdzie ulokować oszczędności?

Posiadanie oszczędności jest nie tylko przyjemnością i efektem ciężkiej pracy, ale również wyzwaniem. Warto pamiętać, że liczy się nie tylko uzyskiwana stopa zwrotu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo zgromadzonych środków.

oszczędności
Posiadanie oszczędności jest nie tylko przyjemnością i efektem ciężkiej pracy, ale również wyzwaniem. Warto pamiętać, że liczy się nie tylko uzyskiwana stopa zwrotu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo zgromadzonych środków.Każdy z nas powinien posiadać określoną pulę oszczędności, zapewniających bezpieczeństwo i stabilność finansową. Podstawą jest tzw. fundusz bezpieczeństwa, pozwalający pokryć nasze półroczne lub nawet roczne koszty utrzymania, w przypadku zupełnej utraty dochodów. Jest to jednak absolutne minimum, powyżej którego również powinniśmy dążyć do zgromadzenia płynnych środków finansowych zabezpieczających naszą przyszłość. Niezależnie od tego, czy są to oszczędności całego życia czy też zaledwie niewielka suma zgromadzona przez nowożeńców, zawsze powinniśmy dążyć do minimalizacji ryzyka, na które środki te są wystawiane.

Lokaty i konta bezpieczne tylko do pewnej sumy

Mówi się, że nasze pieniądze najbezpieczniejsze są w banku. Owszem, jest to prawda, ale tylko pod pewnymi warunkami. Ostatnie upadłości niektórych banków spółdzielczych oraz Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo Kredytowych pokazały, że obywatele nie do końca zdają sobie sprawę z ryzyka, na które się narażają. Każdy, nawet najstarszy i najbardziej stabilny bank, może kiedyś stanąć na skraju upadłości. Jeżeli ona faktycznie nastąpi, zgromadzone w tej instytucji oszczędności również są zagrożone. W celu zabezpieczenia obywateli powołana została specjalna instytucja – Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Gromadzi on rezerwy przeznaczone na zabezpieczenie depozytów w sytuacji bankructwa banku, tym samym chroniąc pieniądze oszczędzających osób. Ochrona ze strony BFG posiada jednak swoją granicę, a jest nią kwota 100 tys. euro, której równowartość przeliczona na polskie złote podlega ochronie. Jeśli nasze oszczędności są mniejsze, nie mamy się czego obawiać, ale jeśli zgromadziliśmy w jednym banku większą kwotę, powinniśmy zwrócić na ten problem uwagę. Zalecanym rozwiązaniem jest podzielenie oszczędności pomiędzy kilka banków, tak by kwota zgromadzona w każdym z nich mieściła się pod parasolem ochronnym BFG. W przeciwnym wypadku postępujemy lekkomyślnie i niedbalstwo to może się któregoś dnia zemścić.

W co inwestować? Wybieraj tylko pewne inwestycje

Oprócz gromadzenia oszczędności, powinniśmy je również inwestować, aby ich wartość przyrastała zgodnie z zasadą procentu składanego. Niemal każdego dnia jesteśmy kuszeni różnymi zachętami do powierzenia naszych środków instytucjom, których rzetelność trudno jest zweryfikować. Przypadek spółki Amber Gold jest tylko jednym z bardziej jaskrawych przykładów nietrafionych inwestycji ostatnich lat. I nie chodzi tu nawet o fakt, że podmiot ten oszukał swoich depozytariuszy, ale o szerokie grono osób, które nie przeprowadziły prawidłowej oceny ryzyka, przed powierzeniem swoich środków oszustom. Już na stosunkowo wczesnym etapie rozwoju tej spółki, łatwo było znaleźć wiele sygnałów ostrzegawczych, zapowiadających przyszłą katastrofę. Dlatego też podczas inwestowania pieniędzy musimy mieć pewność, że są one bezpieczne. Nie chodzi o unikanie samego ryzyka rynkowego, gdyż ono jest wkomponowane w sens niektórych typów inwestycji. W końcu kupując akcje danej spółki chcemy się troszczyć tylko o zmiany kursu, których będziemy uczestnikami, a nie o sam fakt, czy dana spółka, jak i Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, nie znikną z dnia na dzień z naszymi pieniędzmi.

Jak inwestować? Dywersyfikuj swój portfel

Nawet dziecko wie, że nie powinno się trzymać wszystkich jajek w jednym koszyku. Podobna zasada działa w świecie oszczędności i inwestycji. Posiadając kapitał, który chcemy chronić i pomnażać, nie powinniśmy trzymać się tylko jednego rodzaju aktywów. Niezależnie od naszej wiedzy i umiejętności w danej dziedzinie, zawsze istnieje ryzyko wystąpienia niespodziewanego zdarzenia, które błyskawicznie wpłynie na sytuację i pomniejszy wartość posiadanych przez nas środków. Co ważne, nie jest to tylko zasada inwestycyjna. Wspomniałem już wcześniej, że większych oszczędności nie powinno się trzymać w tylko jednym banku. Jeżeli chcemy zakupić nieruchomość pod wynajem, również lepiej jest tak zarządzać środkami, aby nie być narażonym na wystąpienie ryzyk płynących z tego samego kierunku, np. budowy uciążliwej i hałaśliwej trasy przy danym osiedlu. Z kolei zaangażowanie kapitału w jeden typ obligacji powoduje, że w wypadku niewypłacalności spółki lub innego typu emitenta, najprawdopodobniej pozostaniemy z niczym. Umiejętne pomnażanie kapitału też jest sztuką, wymagającą nie tylko wiedzy na temat możliwości uzyskania najwyższej możliwej stopy zwrotu, ale również znajomości ryzyk czyhających na nasz portfel.

Gdzie ulokować oszczędności? Trzymaj się pewniaków, ale szukaj też nowości

W niepewnych czasach powinno się wracać do pewnych i sprawdzonych rozwiązań. Do takich z pewnością zaliczyć można długoterminowe strategie inwestycyjne, których skuteczność jest potwierdzona i utrzymuje się od lat na wysokim poziomie. Przykładem jest chociażby podejście dywidendowe, nastawione na długoterminowe, najczęściej wieloletnie, posiadanie akcji danej spółki. Celem inwestora jest nie tylko korzyść płynąca ze wzrostu ceny akcji, ale przede wszystkim regularnie wypłacana dywidenda, zasilająca następnie portfel inwestycyjny. Podobnie jak łatwo można wskazać spółki rozwijające się nieprzerwanie od wielu dekad, podobnie można znaleźć inwestorów pomnażających w ten sposób swoje środki. Trzymając się sprawdzonych typów inwestycji, warto również próbować nowości, jeśli przekonani jesteśmy, że mogą one być dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem. Dzięki otwartości na pojawiające się do jakiś czas rozwiązania, możemy wydzielić niewielką część kapitału i spróbować nowego produktu lub nowego rynku, który być może z czasem stanie się dla nas głównym polem finansowej aktywności.

Jak pomnażać oszczędności? Myśl, myśl, myśl!

Posiadanie oszczędności przekraczających bieżące potrzeby nasze i naszej rodziny powoduje konieczność umiejętnego zarządzania tymi środkami. Z jednej strony musimy wiedzieć, że są one bezpieczne i nie grozi nam ich utrata nawet w najbardziej pesymistycznym scenariuszu, a z drugiej powinniśmy poszukiwać takich okazji inwestycyjnych, które pozwolą nam na pomnożenie kapitału z zadowalającym skutkiem. Mądre łączenie tych dwóch aspektów wymaga doświadczenia, ale przede wszystkim przenikliwości i umiejętności dostrzeżenia tego wszystkiego, co dopiero wyłania się zza inwestycyjnego horyzontu. Jeśli jednak potraktujemy zarządzanie kapitałem z należytą uwagą, żadne niebezpieczeństwo nie powinno zagrozić naszym oszczędnościom.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Potrzebujesz
wystawić fakturę?

Zrób to za darmo z programem IFIRMA!

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Baza kontrahentów
  • Program magazynowy
  • Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie