Stworzenie dobrego filmu wymaga dwóch rzeczy: weny oraz odpowiedniego sprzętu nagrywającego. Ten drugi ma każdy z nas – nowoczesną kamerą jest bowiem smartfon. Nagrywanie telefonem jest szansą na nowe możliwości w biznesie. Jak nagrywać filmy telefonem, by były w pełni profesjonalne?
Stworzenie ciekawej produkcji filmowej wymaga dwóch rzeczy: dużej dawki weny oraz odpowiedniego sprzętu nagrywającego. W dobie dzisiejszych możliwości to drugie ma każdy z nas – w kieszeni, w torebce, w plecaku. Nowoczesną kamerą jest bowiem smartfon, który uzupełniony o eksperckie akcesoria, stanie się pełnoprawnym narzędziem do tworzenia contentu. Nagrywanie telefonem jest szansą na nowe możliwości w biznesie oraz metodą na rozpoczęcie kariery streamingowej. Jak nagrywać filmy, by były w pełni profesjonalne?
Popularne hasło, wykrzykiwane przez reżyserów na planach filmowych, nie jest tylko i wyłącznie pustym frazesem. W tych trzech słowach kryje się tajemnica stworzenia perfekcyjnej produkcji filmowej. Istotne będzie bowiem uwzględnienie oświetlenia, prawidłowa praca kamery oraz akcja, czyli ruch aktorski na planie. Zastanówmy się zatem w jaki sposób sprawić, by nasza produkcja była obiektywnie wzięta za “dobrą”. Nie musimy dysponować profesjonalną kamerą filmową – wystarczy nam posiadany telefon.
Znamienity malarz, artysta i fotograf, Andy Warhol, nie miał do dyspozycji aparatu fotograficznego z obiektywem posiadającym rozdzielczość liczoną w milionach pikseli. Używał on przestarzałego polaroida, którym wykonywał perfekcyjne ujęcia. Jego fotografie do dziś uważane są za majstersztyk w swojej dziedzinie. Choć w części jego geniusz spowodowany był wykorzystaniem autorskiej metody migawkowej, to kluczem do sukcesu było odpowiednie oświetlenie fotografowanych przedmiotów. Swoista “gra świateł” umożliwia, także w przypadku produkcji filmowych, wykrzesanie maksimum możliwości z posiadanego sprzętu.
Produkcja filmowa, która wzbudzi uwagę, musi posiadać szereg cech. Można wyróżnić kwestie techniczne oraz sprawy merytoryczne. Współgranie tych dwóch aspektów spowoduje, że stworzony materiał zostanie przyjęty pozytywnie przez widownię. Pozostając w kwestii technicznej, a konkretnie oświetlania przestrzeni, warto pamiętać o odpowiednim natężeniu światła.
W przypadku tworzenia contentu w nocnych warunkach można użyć lampy pierścieniowej, bądź spontanicznie skorzystać z mocnych świateł, np. sklepowych ekspozycji.
Mówiąc przewrotnie – taki, który posiada możliwość nagrywania i ma czysty, nieporysowany obiektyw. Niezadowalające efekty związane z niewłaściwą ostrością, brakiem stabilizacji obrazu, czy słabym kolorem video można “podrasować” za pomocą dedykowanych programów. W tym celu przydatna okaże się aplikacja do nagrywania filmów, taka jak m.in. Cinema FV-5. Umożliwia ona wybranie odpowiedniego balansu bieli, dopasowanie ISO, ustawienia ostrości, czy korekcji ekspozycji. Inne polecane programy to: Shotlight, Vimeo Create oraz iMove.
Nie warto przesiadać się na nieporęczny, telewizyjny sprzęt nagrywający, który – nie dość, że jest drogi – wymaga także biegłej znajomości obsługi. Zewnętrzne akcesoria będą strzałem w dziesiątkę, jeśli chcemy sprofesjonalizować naszą pracę niewielkim kosztem. Choć istnieją ich dziesiątki o różnym przeznaczeniu, to możemy wyróżnić kilka absolutnie niezbędnych dla każdego domorosłego filmowca:
Choć uniknięcie błędów na początku może być trudne, to warto profesjonalizować swoje umiejętności.
Prostym błędem, popełnianym przez początkujących, jest nieodpowiednie wykorzystywanie zoomu. Równie często zdarza się, że materiał video nagrywany jest na złym, zlewającym się z obiektami, tle. Choć części pomyłek da się uniknąć za pomocą dedykowanych akcesoriów, bez wątpienia warstwa merytoryczna jest najcięższa do modyfikacji.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!