Zastanawiasz się, w jaki sposób rozliczyć wyjazd służbowy? Przeczytaj artykuł, który ci w tym pomoże.
Przedsiębiorca, który udaje się poza stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej powinien wiedzieć, że zgodnie z przepisami może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wiele wydatków, które są z tym związane. Rozpoczęliśmy serię artykułów na temat rozliczania delegacji właściciela firmy. W dzisiejszej publikacji zaprezentujemy, jak rozliczyć w kosztach taką delegację.
Koszty rozliczane w podróży krajowej związane z dojazdami będą zależały od środka transportu:
Rozliczanie podatku VAT w krajowej podróży służbowej odbywa się na zasadach ogólnych. VAT od wydatków związanych z samochodami osobowymi zależy od sposobu użytkowania:
Przy dokumentowaniu przejazdów biletami muszą one posiadać niezbędne dane, takie jak: datę i numer, dane przedsiębiorcy świadczącego usługę transportową, nazwę usługi, kwotę do zapłat, zgodnie z rozporządzeniem w sprawie wystawiania faktur. Wówczas taki bilet będzie można uznać za fakturę i odliczyć podatek VAT naliczony.
Przy najmie samochodów osobowych w podróżach krajowych na podstawie otrzymanej faktury można odliczyć 50% podatku VAT.
Przy przejazdach taksówkami odliczenia podatku VAT można dokonać jedynie na podstawie otrzymanej faktury. Jeżeli przedsiębiorca otrzyma paragon, nie będzie miała prawa do odliczenia podatku VAT.
Przy rozliczaniu delegacji zagranicznej nie ma możliwości odliczenia podatku VAT, tak jak przy delegacji krajowej. Przejazd taksówką czy najem samochodu nie będzie stanowił dla przedsiębiorcy importu usług.
Jeśli już wiemy, jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia delegacji, możemy przystąpić do ich ujmowania w PKPiR:
|
|
|
|
W przypadku delegacji są wyjątki w jej dokumentowaniu, m.in. przy ujmowaniu biletów za przejazdy komunikacją miejscową. Więcej na ten temat można się dowiedzieć z artykułu na temat jak udokumentować delegację przedsiębiorcy.
W przypadku transakcji w walucie obcej występują również różnice kursowe, które muszą być wyliczone. W jaki sposób należy rozliczyć różnice kursowe w zagranicznej delegacji można przeczytać w podlinkowanej publikacji.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!