Otrzymałeś od firmy Google z siedzibą w Polsce fakturę? Sprawdź, w jaki sposób rozliczyć taką fakturę.
Firma Google od lat kojarzy nam się z siedzibą działalności gospodarczej w Irlandii. Przyzwyczailiśmy się już do rozliczania faktur z numerem NIP z innego kraju UE. Wszystkie transakcje Google były traktowane, jako import usług i zgodnie z obowiązującymi przepisami były ujmowane w podatku dochodowym i w podatku VAT. Dzisiaj jednak opiszemy sytuację, w której mamy do czynienia z firmą Google zarejestrowaną w Polsce.
Część przedsiębiorców w ostatnim czasie otrzymała faktury z firmy Google z następującymi danymi:
Na fakturze znajdują się również informacje o płatnościach wraz z naliczonym podatkiem VAT w wysokości 23%. Kwoty wyrażone są zarówno w walucie euro, jak również informacyjnie podana jest kwota w PLN wraz ze wskazaniem kursu wymiany waluty przyjętego do przeliczenia.
Rozliczenie zakupu usług wykazanego na fakturze firmy Google z siedzibą w Polsce będzie się odbywało na takich samych zasadach, jak rozliczanie faktur krajowych. W przypadku omawianej transakcji mamy do czynienia z kontrahentem krajowym, czynnym podatnikiem VAT, który figuruje w rejestrze podatników VAT. Polski przedsiębiorca, czynny podatnik VAT, który otrzymał w ten sposób wystawioną fakturę, powinien ją zaksięgować w kwocie netto w PKPiR, a w rejestrze VAT zakupu i odliczyć podatek VAT naliczony. Natomiast podatnik VAT zwolniony zaksięguje fakturę w kwocie brutto w PKPiR.
Na fakturze wystawionej przez firmę Google widnieje suma częściowa w EUR i PLN.
Suma w PLN jest podana w celach informacyjnych. Wskazanie na fakturze informacji o płatności w euro i PLN rodzi się wątpliwość, czy należy dokonać przeliczenia EUR na PLN zgodnie z obowiązującymi przepisami. Z uwagi na pewnego rodzaju dwuznaczność w opisie zwrócono się w tej sprawie z zapytaniem do Krajowej Informacji Skarbowej.
W odpowiedzi uzyskano informację, że jeżeli usługodawca posiada siedzibę działalności gospodarczej bądź stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju i jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, to mamy do czynienia z transakcją krajową opodatkowaną przez świadczącego usługę, a otrzymana faktura stanowi podstawę do odliczenia podatku naliczonego na ogólnych zasadach wskazanych w art. 86 ustawy o VAT.
Zatem nabywca w przypadku “krajowego” zakupu uwzględnia w ewidencji kwotę podatku z faktury i nie dokonuje ponownego przeliczenia. Miejmy nadzieję, że fiskus nie zmieni stanowiska w tej sprawie.
W dalszym ciągu nie zapominajmy, że jeżeli chodzi o rozliczanie importu usług od firmy Google z NIP UE z siedzibą w Irlandii, w dalszym ciągu obowiązują takie same zasady ujmowania transakcji w PIT i VAT.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!
W jaki sposób rozliczyć fakturę wystawioną przez Google z polskim NIP?
Faktura z Google z polskim NIP - czy należy dokonywać przeliczenia?
Na fakturach od Google jest stosowany innym kurs niż wynika z przepisów podatkowych. Jak zachować się w takiej sytuacji? Stosujemy kurs podany na fakturze czy wg ogólnej zasady?
Na fakturach od Google jest stosowany innym kurs niż wynika z przepisów podatkowych. Jak zachować się w takiej sytuacji? Stosujemy kurs podany na fakturze czy wg ogólnej zasady?
Autorzy niestety powierzchownie podeszli do tematu.
Auto tekstu odnosi się do sytuacji kiedy fakturę wystawia Google z polskim NIP. W tym przypadku zgodnie z prezentowanym stanowiskiem KIS stosuje się zapis w złotówkach. Warto potwierdzić podane stanowisko również na bieżąco przed dokonaniem księgowania kosztu.