



Prowadzisz działalność gospodarczą i dokonałeś zgłoszenia do składki chorobowej? Sprawdź, czy zmiana planu opłacania składek będzie miała wpływ na składkę chorobową.
Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, nie podlegają pod obowiązkowe ubezpieczenie chorobowe, a to oznacza, że sami decydują, czy chcą, czy nie opłacać składkę chorobową. W dzisiejszej publikacji napiszemy na temat, jak przedsiębiorca powinien się zarejestrować do składki chorobowej.
Osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą, mogą dobrowolnie zgłosić się do ubezpieczenia chorobowego. Należy jednak pamiętać, że czas wyczekiwania przy działalności wynosi 90 dni, a to oznacza, że dopiero po tym okresie przedsiębiorca nabywa prawo do świadczeń, które przysługują z tytułu opłacania składki chorobowej. Do ubezpieczenia chorobowego można się zgłosić w momencie rozpoczęcia działalności gospodarczej, ale można to zrobić także w trakcie jej prowadzenia.
Uwaga! |
Przedsiębiorca będzie objęty dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym od dnia, który zostanie wskazany w zgłoszeniu do ubezpieczeń. Dzień ten nie może być jednak wcześniejszy od dnia, w którym zostanie złożone zgłoszenie do ZUS. Brana jest pod uwagę data wpływu zgłoszenia do organu |
Wyjątek stanowi sytuacja, w której zgłoszenie do ubezpieczenia chorobowego jest dokonywane razem z obowiązkowym ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, np. w momencie rozpoczęcia działalności gospodarczej.
W takim przypadku, o ile zgłoszenie zostanie przekazane w wymaganym terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń przedsiębiorca zostanie objęty dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym od dnia wskazanego w zgłoszeniu. |
Brak opłacania składki chorobowej pozbawia przedsiębiorcę prawa do wypłaty różnego rodzaju zasiłków, np. chorobowego czy macierzyńskiego. |
Pani Jadwiga rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej 1 marca i choć pani Jadwiga miała prawo, skorzystać z Ulgi na Start, to wybrała od razu rejestrację do ZUS preferencyjnego. Pierwotnie zarejestrowała się tylko do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych bez składki chorobowej. Jednak po przemyśleniu postanowiła dokonać zgłoszenia do opłacana składki chorobowej. Z uwagi na to, że składka chorobowa jest niepodzielna, co oznacza, że zgłoszenie np. 30 marca i tak wymusza zapłatę składki za cały marzec, rejestracji dokonano w kwietniu. W pierwszej kolejności należy dokonać wyrejestrowania z dotychczasowego planu ubezpieczeń społecznych na formularzu ZUS ZWUA. Następnie pani Jadwiga złożyła zgłoszenie na druku ZUS ZUA ze wskazaniem, że od 1 kwietnia podlega pod dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Druki zostały przekazane do ZUS do dnia 1 kwietnia. W tej sytuacji bieg 90 dni do ubezpieczenia chorobowego rozpoczyna się od 1 kwietnia.
Pan Jakub rozpoczął działalność 10 marca i zgłoszenie ZUS ZUA przekazał w terminie do 15 marca. W takim przypadku dochowany został termin 7 dni, a więc termin 90 dni do ubezpieczenia chorobowego biegnie od 10 marca.
Obowiązkowe składki społeczne: emerytalne, rentowe, wypadkowe i dobrowolną składkę chorobową przedsiębiorca opłaca, o ile podlega pod opłacanie ZUS na zasadach:
Jeśli przedsiębiorca rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej, chce i może skorzystać z ulgi na start, to przez 6 miesięcy opłaca jedynie składkę zdrowotną |
W przypadku ZUS preferencyjnego okres opłacania składek w tej formie wynosi 2 lata (24 miesiące) |
W przypadku Małego ZUS Plus przedsiębiorca musi jeszcze spełniać kryteria przychodów za poprzedni rok podatkowy, które nie mogą przekroczyć 120.000 zł |
Okres korzystania z Małego ZUS Plus wynosi 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej |
W 2023 roku został wydłużony okres korzystania z Małego ZUS Plus do 48 miesięcy w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej, jednak dotyczy to tylko przedsiębiorców, którzy w 2023 roku podlegali pod Mały ZUS Plus co najmniej 1 dzień |
Po skorzystaniu z dostępnych preferencji przedsiębiorca będzie opłacał Duży ZUS |
Więcej informacji na temat Małego ZUS Plus, można uzyskać czytając podlinkowaną publikację.
Wiemy już, na jakich zasadach przedsiębiorca opłaca składki społeczne w działalności gospodarczej. Zobaczmy więc, jak będzie wyglądało zgłoszenie przedsiębiorcy do składki chorobowej przy zmianie planu opłacania składek ZUS.
Skoro przedsiębiorcy są objęci dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, to mogą złożyć wniosek o rejestrację do tego ubezpieczenia w dowolnym momencie. Może to mieć miejsce zarówno na początku prowadzenia działalności gospodarczej, ale nie ma przeciwwskazań, żeby to zrobić po jakimś czasie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że okres wyczekiwania na wypłatę świadczeń wynosi 90 dni.
Zgłoszenie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego jest dokonywane na druku ZUS ZUA |
Jeżeli zgłoszenie ma miejsce od początku działalności gospodarczej, to formalności należy dopełnić w terminie 7 dni od rozpoczęcia działalności, w przeciwnym razie bieg terminu 90 dni do składki chorobowej rozpoczyna się od dnia złożenia wniosku |
Jeśli zgłoszenie będzie dokonywane w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej, to przedsiębiorca:
|
Uwaga!
Dobrowolną składkę chorobową mogą opłacać przedsiębiorcy, którzy podlegają pod obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Natomiast jeśli opłacanie składki emerytalnej i rentowej jest dobrowolne (np. zbieg tytułów do ubezpieczeń) nie ma możliwości opłacania dobrowolnej składki chorobowej |
Pani Ilona od 5 lat opłaca składki społeczne według planu Duży ZUS i do tej pory nie była zgłoszona do ubezpieczenia chorobowego. Postanowiła to zmienić i dokonała zgłoszenia od 1 listopada, ale formularz ZUS ZUA wpłynął do ZUS dopiero 5 listopada. W tym przypadku okres 90 dni biegnie od 5 listopada.
Instrukcja zgłoszenia do dobrowolnej składki chorobowej znajduje się w podlinkowanej publikacji.
Jeśli u przedsiębiorcy dojdzie do zmiany planu opłacania składek ZUS, przykładowo kończy się okres opłacania składek preferencyjnych na rzecz Małego ZUS Plus, to przedsiębiorca może w tym momencie dokonać rejestracji do ubezpieczenia chorobowego, jeśli do tej pory nie był zgłoszony.
Pan Dariusz przez 2 lata opłacał składki społeczne na zasadach ZUS preferencyjnego, ale od 1 grudnia będzie już na Małym ZUS. Do tej pory pan Dariusz płacił jedynie obowiązkowe składki społeczne, ale postanowił przystąpić także do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W takim przypadku powinien dokonać zgłoszenia na formularzu ZUS ZUA w terminie 7 dni, czyli do 7 grudnia, zaznaczając obowiązkowe ubezpieczenia: emerytalne, rentowe i wypadkowe i dobrowolne chorobowe zaznaczając datę powstania obowiązku do ubezpieczeń na 1 grudnia. Jeśli termin 7 dni zostanie dotrzymany, to pan Dariusz będzie objęty ubezpieczeniem chorobowym od 1 grudnia.,/p>
Pani Dominika opłacała Mały ZUS Plus, ale od 1 stycznia 2025 roku będzie musiała dokonać zgłoszenia do Dużego ZUS. Do tej pory płaciła jedynie obowiązkowe składki społeczne, ale od stycznia chce być objęta również dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. W tym przypadku termin na zgłoszenie wynosi 7 dni, a więc do 7 stycznia. Jednak pani Dominika dokonała zgłoszenia dopiero 15 stycznia, w tym dniu wniosek wpłynął do ZUS, a to oznacza, że będzie objęta ubezpieczeniem chorobowym dopiero od 15 stycznia.
W dzisiejszej publikacji poruszony został temat zgłoszenia przedsiębiorcy do dobrowolnej składki chorobowej.
Każdy przedsiębiorca ma obowiązek opłacania składek ZUS, przy czym składka chorobowa jest dobrowolna. Oznacza to, że można, ale nie trzeba jej płacić. Przy czym warto pamiętać, że bez zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorca nie uzyska środków z ZUS w przypadku choroby, czy macierzyństwa.
W przypadku przedsiębiorców dłuższy jest okres wyczekiwania na zasiłek, ponieważ wynosi 90 dni. W okresie wyczekiwania przedsiębiorca nie otrzyma wypłaty świadczeń z ZUS. ZUS uznaje, że momentem zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego jest data wpływu formularza ZUS ZUA do organu. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zgłoszenie jest dokonywane łącznie z pozostałymi składkami społecznym i zachowany jest termin 7 dni. Jak należy to rozumieć, wyjaśniono na przykładach.
Stan prawny na dzień: 25.03.2025 r.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.