Podatniku, nie złożyłeś zeznania podatkowego w terminie? A może zapłaciłeś nieodpowiedni podatek dochodowy albo podatek VAT, albo w ogóle go nie zapłaciłeś? Pamiętaj, że możesz uchronić się przed konsekwencjami skarbowymi, korzystając z czynnego żalu! Więcej na ten temat przeczytasz w poniższym artykule.
Ustawa z dnia 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy reguluje w przepisie art. 16 instytucję związaną z zagadnieniem czynnego żalu, czyli tzw. zaniechania ukarania sprawcy przestępstwa lub wykroczenia skarbowego.
Tym samym, aby istniała możliwość skorzystania z instytucji czynnego żalu, muszą być spełnione łącznie następujące przesłanki:
WAŻNE – czynny żal dotyczy wszystkich przestępstw i wykroczeń skarbowych.
Zawiadomienie o popełnionym czynie jest bezskuteczne, jeżeli zostało złożone:
Instytucja czynnego żalu nie przysługuje osobie, która:
Zawiadomienie o popełnionym czynie może być złożone w następujących formach:
Zawiadomienie można złożyć do:
Zawiadomienie powinno zawierać elementy, takie jak:
Wzór zawiadomienia o popełnieniu czyny zabronionego możesz pobrać tutaj.
Czynny żal ma charakter dobrowolny i umożliwia uniknięcie sankcji skarbowej, o ile sprawca złoży zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego do naczelnika urzędu skarbowego lub naczelnika urzędu celno-skarbowego oraz dopełni obowiązków np. złożenie deklaracji czy też uiszczenie w całości zaległości podatkowej.
Czy wiesz, co zrobić, gdy faktura VAT ulegnie zniszczeniu albo zostanie zgubiona? Jeśli nie znasz odpowiedzi na to pytanie, to przeczytaj ten artykuł.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!