|
|
2 minut czytania

Remanent likwidacyjny do celów VAT

Przedsiębiorca, który likwiduje działalność ma do spełnienia szereg obowiązków. Jednym z nich jest sporządzenie remanentu likwidacyjnego na cele podatku od towarów i usług. Dowiedz się więcej na ten temat!

remanent likwidacyjny

Przedsiębiorca, który likwiduje działalność gospodarczą powinien pamiętać o konieczności sporządzenia dokumentów wymaganych przez przepisy właściwych ustaw. Co ważne, czynni podatnicy VAT – poza tradycyjnym remanentem likwidacyjnym dla celów podatku dochodowego – mają obowiązek przygotowania remanentu likwidacyjnego do celów VAT. Jak sporządzić taki dokument? Co powinien zawierać?

Remanent likwidacyjny do celów VAT – czego dotyczy?

Remanent likwidacyjny do celów VAT powinien obejmować towary, przy których nabyciu przedsiębiorcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług i które na dzień likwidacji działalności pozostają w firmie oraz mają wartość użytkową. Co ważne, co do zasady będą to towary, których zakup został udokumentowany fakturą, niezależnie od tego, czy podatnik skorzystał z przysługującego mu prawa do odliczenia VAT.

W remanencie likwidacyjnym należy ująć nie tylko towary handlowe i materiały, ale również środki trwałe oraz wyposażenie i inne zakupy (jak np. narzędzia, drukarka), od których przedsiębiorca miał prawo odliczyć podatek od towarów i usług.

Co powinien zawierać?

Spis z natury sporządzany na dzień likwidacji firmy powinien zawierać:

  •    nazwę towaru,
  •    ilość towaru,
  •    cenę jego nabycia lub gdy nie ma ceny nabycia – koszt wytworzenia,
  •    stawkę VAT właściwą dla danego towaru,
  •   kwotę podatku.

Remanent ważne terminy

Remanent likwidacyjny do celów VAT należy sporządzić na dzień likwidacji działalności, czyli zaprzestania wykonywania działalności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (o zamiarze przeprowadzenia spisu z natury w takim wypadku nie trzeba informować urzędu skarbowego). Na wycenę wartości spisu przedsiębiorca ma kolejnych 7 dni.

Zgodnie z art. 14 ust. 5 przedsiębiorcy są obowiązani złożyć informację o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości towarów i o kwocie podatku należnego, nie później niż w dniu złożenia deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący ostatni dzień prowadzenia działalności.

Remanent likwidacyjny do celów VAT należy wykazać w ostatniej deklaracji

Wartość remanentu likwidacyjnego należy wykazać w deklaracji VAT składanej za ostatni okres rozliczeniowy prowadzenia działalności (zwiększa on kwotę podatku podlegającego wpłacie do urzędu skarbowego). Kwotę podatku od towarów i usług wynikającą z przeprowadzonego spisu należy wykazać w części C deklaracji VAT-7 (VAT-7K) oraz w JPK_VAT jako podatek należny od towarów i usług objętych spisem z natury (poz. 36 w VAT-7(18) oraz VAT-7K(12)):

remanent likwidacyjny
Remanent likwidacyjny do celów VAT – deklaracja
 

Zgodnie z art. 14 ust. 5 ustawy o VAT, poza ostatnią deklaracją, przedsiębiorca zobowiązany jest dostarczyć (pocztą lub osobiście) do urzędu skarbowego pisemną informację o sporządzonym spisie i jego wartości oraz kwocie podatku VAT wynikającej z tego spisu.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Komentarze czytelników
  1. 13 stycznia 2023 o 10:43
    Sławek

    Witam czy konieczne jest dostarczenie remanentu likwidacyjnego lat do urzędu na papierze , czy wystarczy zrobić zapis w rejestrze VAT wpis o nazwie “remanent likwidacyjny vat”? Widać go będzie wtedy w pliku JPK VAT wysyłanym do urzędu.

    Dodam , że w mim przypadku wartość remanentu to zero złotych.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003