W poprzednich artykułach wspominaliśmy o możliwościach jakie daje twórcom rynek zdjęć i muzyki stockowej. W dzisiejszej publikacji omówimy kolejny element, czyli materiały filmowe.
Jak sprzedawać wideo stockowe online? O czym należy pamiętać, przy tworzeniu tego typu materiałów? Odpowiedź znajdziecie poniżej.
Materiały filmowe są znane również pod nazwą wideo stockowe (stock video) oraz B-roll. Są to pewne klipy lub ujęcia, które mogą stanowić fragment większych projektów i produkcji wideo. Twórcy kręcą tego typu materiały w celu sprzedaży licencji za ich wykorzystanie. Charakteryzuje ich to, że nie są nagrywane pod konkretny projekt, dlatego ich treść musi być na tyle uniwersalna, aby pasowała pod styl większej ilości produkcji.
Dla osób korzystających z materiałów filmowych, największą zaletą jest oszczędność czasu, zasobów oraz pieniędzy. Przykładowo twórcy produkcji opowiadającej o rodzinie mieszkającej w Norwegii, będą chcieli urozmaicić swój projekt materiałami przedstawiającymi ten kraj. Zamiast opłacać ekipę i przeznaczać środki na kręcenie odpowiednich klipów – co na pewno będzie kosztowne i pracochłonne, może skorzystać z gotowych ujęć dostępnych w dedykowanych serwisach online.
Materiały filmowe mogą być używane na wiele sposobów, jednak najpopularniejsze z nich to:
Tworzenie stockowych wideo jest dobrym pomysłem na zarobek. Zanim jednak nastawimy się na duże zyski, musimy nauczyć się oferować jak najlepsze materiały. Jak to zrobić?
Istnieje wiele platform, które umożliwiają twórcom sprzedaż wideo stockowych. Poniżej wybraliśmy najpopularniejsze propozycje.
Filmowcy z całego świata przesyłają na platformę Artgrid wysokiej jakości materiały filmowe, które są następnie udostępniane użytkownikom. W serwisie można wyszukiwać pojedyncze klipy lub całe „historie” („stories”), czyli pogrupowane materiały (od 3 do 100 filmów) nawiązujące do jednego tematu, lokalizacji, czy narracji. Dostępne wideo trwają zazwyczaj od 4 do 20 sekund.
Twórcy, którzy chcieliby sprzedawać swoje materiały filmowe w serwisie Artgrid, muszą uzupełnić aplikację dostępną na stronie internetowej. Składa się na nią formularz, w którym należy podać swoje dane kontaktowe oraz linki (4-6) do portfolio.
O Pond5 pisaliśmy w ramach omawiania najlepszych platform do sprzedaży muzyki stockowej. Serwis ten oferuje również wysokiej jakości klipy wideo. Twórcy mogą zdecydować się na przesłanie swoich materiałów niewyłącznie, tzw. Non-Exclusive Video Artists (oznacza to, że udzielają licencji na swoje nagrania w Pond5 oraz innych tego typu witrynach). Otrzymają wtedy 40% udziału w tantiemach. W przypadku wyłącznej opcji, tzw. Exclusive Video Artists, mogą liczyć na 60% udziału w tantiemach.
Na stronie internetowej Dissolve dostępna jest informacja, że platforma ręcznie wybiera kolekcje wideo pod kątem jakości technicznej oraz stylu i znaczenia kulturowego. Platforma nie oferuje modelu subskrypcji. Za każdy klip ponosi się osobny koszt. Ceny materiałów filmowych zaczynają się od 29$.
Program Dissolve Liftoff jest przeznaczony dla wszystkich twórców, którzy chcieliby rozpocząć sprzedaż swoich klipów wideo za pomocą platformy. Aby aplikować należy przesłać linki do swojej pracy i czekać około 4 tygodni na odpowiedź ze strony firmy.
Nie trudno zauważyć, że materiały filmowe są zdecydowanie droższe niż chociażby zdjęcia stockowe. Nie jest to jednak bezpodstawne. Twórca oferujący gotowe klipy wideo musi ponieść koszty związane m.in. z: podstawowymi narzędziami (aparat, karty pamięci, statywy, oświetlenie, itp.), realizacją nagrań (koszty podróży, wynagrodzenie aktorów, operatorów i reżysera), edycją (koszt oprogramowania do edycji filmów). Dodatkowo należy doliczyć czas, który twórca poświęca na nakręcenie klipów oraz ich edycję.
Na pierwszy rzut oka cena materiałów filmowych jest wysoka, jednak jeśli zestawimy ją z kosztami, które należałoby ponieść na stworzenie własnego wideo, okaże się, że nie jest wcale aż tak wygórowana.
Rynek związany ze sprzedażą materiałów filmowych cały czas się rozwija. Jeśli lubisz spędzać swój czas na filmowaniu, możesz wykorzystać swoje zainteresowania w celu zdobycia pasywnego dochodu. Jak sprzedawać wideo stockowe online? Na to pytanie odpowiedzieliśmy powyżej.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.