|
|
2 minut czytania

Jak udokumentować najem prywatny?

Wynajmujesz mieszkanie i nie wiesz jak udokumentować najem prywatny? Zobacz, jakie dokumenty powinieneś mieć i co przyda się na wypadek kontroli fiskusa!

najem prywatny - udokumentowanie

Osoby, które decydują się na wynajęcie mieszkania stanowiącego ich własność, powinny przykładać dużą wagę do właściwego udokumentowania uzyskiwanych z tego tytułu przychodów. Jest to niezwykle istotne w przypadku ewentualnej kontroli urzędu skarbowego, jak również z punktu widzenia np. obowiązku posiadania kasy rejestrującej. Wynajmujesz mieszkanie i nie wiesz jak udokumentować najem prywatny? Zobacz, jakie dokumenty powinieneś mieć i co przyda się na wypadek kontroli fiskusa!

Najem prywatny a umowa – czy jest konieczna wersja pisemna?

Głównym dokumentem stanowiącym podstawę powstania przychodu z tytułu najmu prywatnego jest umowa. Najlepszym rozwiązaniem jest sporządzenie jej na piśmie (chociaż nie jest to niezbędna forma), ponieważ w ten sposób zyskujemy ważny dowód oraz zabezpieczenie osiągniętych przychodów na wypadek kontroli fiskusa. Co więcej, jeżeli wybraną formą opodatkowania najmu prywatnego jest ryczałt ewidencjonowany, wówczas umowa w formie pisemnej wyłącza podatnika z obowiązku prowadzenia ewidencji przychodów.

Co powinna zawierać umowa najmu prywatnego?

Faktura za najem prywatny

Podatnik uzyskujący przychody z tytułu najmu prywatnego (nawet jeśli równocześnie prowadzi niezwiązaną z najmem działalność gospodarczą) nie ma obowiązku wystawiania z tego tytułu faktur sprzedażowych. Może jednak dobrowolnie podjąć decyzję o sporządzaniu takich dokumentów co miesiąc. Takie rozwiązanie może okazać się korzystne, szczególnie jeśli lokatorem jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności, a zapłata czynszu następuje w formie gotówkowej – w ten sposób bowiem można uniknąć obowiązku ewidencjonowania przychodów z najmu prywatnego na kasie fiskalnej.

Wystawiając fakturę na najem prywatny w większości przypadków należy wybrać stawkę „zw”. Wyjątek może stanowić najem nieruchomości na cele użytkowe – więcej na temat opodatkowania najmu podatkiem od towarów i usług przeczytasz tutaj.

Najem prywatny a dowody zapłaty

Warto także gromadzić dowody zapłaty, szczególnie jeśli czynsz trafia każdorazowo na rachunek bankowy wynajmującego. Odpowiednio opisany przelew może również stanowić podstawę do zwolnienia podatnika z obowiązku posiadania kasy fiskalnej, bez konieczności wystawiania faktur.

Najem prywatnie czy w ramach działalności? Kliknij i sprawdź, co będzie bardziej opłacalne!

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003