Formularz DN-1 wiąże się bezpośrednio z zagadnieniem podatku od nieruchomości. Jest on dokumentem, w którym podatnicy wykazują przedmiot opodatkowania (grunt, budynek, lokal) lub fakt zwolnienia z jego opodatkowania. Zagadnienie to jest jednak znacznie bardziej złożone. Kto wypełnia deklarację DN-1? Jaki termin jest dla niego wiążący? Gdzie można znaleźć wzór wypełnienia formularza? Jak wypełnić deklarację DN-1? Odpowiedzi na te i inne pytania znaleźć można poniżej.
Podmiotami zobowiązanymi do uzupełnienia deklaracji na podatek od nieruchomości (DN-1) są osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, będące właścicielami/ posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych/ użytkownikami wieczystymi gruntów/ posiadaczami zależnymi nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, będących własnością Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, a także osoby fizyczne rozliczające się ze wspomnianymi wcześniej podmiotami jako współwłaściciele lub współposiadacze nieruchomości lub obiektów budowlanych, z wyjątkiem osób fizycznych tworzących wspólnotę mieszkaniową. W pozostałych przypadkach osoby fizyczne zobowiązane są do wypełnienia druku IN-1.
Formularz DN-1 składany jest wraz z załącznikami, będącymi jego integralną częścią. Pierwszy z nich – załącznik ZDN-1 zawiera dane o przedmiotach opodatkowania, podczas gdy załącznik ZDN-2 ma na celu odnotowanie danych o przedmiotach zwolnionych z opodatkowania.
Wzór deklaracji DN-1 online (oraz załączników do niej) znaleźć można na platformie internetowej urzędu podatkowego.
Termin do złożenia deklaracji podatkowej od nieruchomości upływa 31. stycznia danego roku podatkowego. W sytuacji, gdy okoliczności, z którymi łączy się powstanie obowiązku podatkowego, nastąpiły w trakcie roku podatkowego (po terminie 31. stycznia), deklaracja DN-1 powinna zostać skutecznie złożona w terminie 14 dni od dnia powstania lub wygaśnięcia obowiązku podatkowego albo nastąpienia zmian w zakresie wysokości opodatkowania.
Poniżej przedstawiamy, jak należy wypełnić deklarację DN-1:
Numer PESEL wpisują osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej ani nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT-u, podczas gdy NIP – pozostali. Poz. 2 wypełnia organ. W poz. 3. należy podać rok, do którego odnoszą się dane zawarte w deklaracji.
Segment deklaracji poświęcony miejscu i celowi jej składania. W kolejnych polach należy wskazać dane organu właściwego ze względu na przedmiot opodatkowania, cel składania formularza – odpowiednio złożenie deklaracji po raz pierwszy lub jej korekta oraz okres obowiązywania deklaracji – miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy (zgodnie z ustawą jest to pierwszy dzień miesiąca następujący po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności uzasadniające jego powstanie).
Miejsce na wskazanie statusu prawnego podmiotu składającego deklarację względem przedmiotu opodatkowania.
Przeznaczona na dane podatnika, takie jak dane identyfikacyjne, adres siedziby/zamieszkania, adres do doręczeń, jeżeli jest odmienny od wskazanego jako adres siedziby/zamieszkania.
Podzielona na podgrupy przypisane do poszczególnych rodzajów nieruchomości. Sekcję tę należy wypełnić za kolejnością, pomijając wiersze niedotyczące przedmiotów opodatkowania, które się posiada.
Podstawa opodatkowania gruntów warunkowana jest przez ich powierzchnię, podawaną zazwyczaj w m2, podczas gdy ta dla budynków lub ich części obliczana jest wedle ich powierzchni użytkowej. W sekcji wyodrębniono też blok na wskazanie danych odnośnie do budowli lub ich części związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, dla których podstawę opodatkowania stanowi ich wartość, określona zgodnie z regulacjami o podatkach dochodowych.
Bloki “inne grunty”, “inne budynku lub ich części”, jak też “inne budowle lub ich części” przeznaczone są z kolei dla tych nieruchomości, których rodzaj określono w uchwale gminy w sposób odmienny względem tego ustawowego.
W tym miejscu należy wskazać zsumowane kwoty podatku z części: D.1., D.2. i D.3. Pole 98. należy uzupełnić o kwotę podatku za miesiące nieobjęte deklaracją – w razie składania korekty deklaracji. W sytuacji, gdy deklaracja składana jest po raz pierwszy, należy wpisać w tym polu “0 zł”. Pole 99. powinno zawierać sumę kwot z dwóch poprzednich pól w zaokrągleniu do pełnych złotych. W kolejnych polach należy natomiast wskazać kwoty rat podatku. W sytuacji, gdy podatek należny nie przekracza 100 zł, uiszcza się go jednorazowo.
W tym miejscu należy wskazać ilość załączników składanych wraz z deklaracją – osobno dla załączników ZDN-1 oraz ZDN-2.
Jej wypełnienie jest fakultatywne. Jest to miejsce na wskazanie danych kontaktowych składającego deklarację oraz dodatkowych informacji z nią związanych.
Miejsce na podpisy podatnika i osoby go reprezentującej.
Wypełnia organ.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!
Co to druk DN-1?
Do kiedy należy złożyć DN-1?
w ktorym miejscu sklada podpis malzonka ?