Jednym z elementów wsparcia dla przedsiębiorców jest możliwość nie płacenia odsetek za zwłokę od należności do ZUS za okres od stycznia 2020. Ulga ta dotyczy wszystkich przedsiębiorców niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa czy obrotów w działalności gospodarczej. Aby móc skorzystać ze wskazanej możliwości, należy przekazać do ZUS druk ZUS RDO.
Głównymi warunkami jakie należy spełnić aby móc skorzystać z ulgi to:
Odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę
W sytuacji wypełniania wniosku w wersji papierowej, warto postępować zgodnie z instrukcją.
UWAGA!
Wnioski RDO od 24.06.2020 r. składane są jedynie w wersji elektronicznej przez PUE-ZUS. Jeżeli przed dniem wejścia w życie ustawy zostały przekazane inną drogą to będą one poprawnie złożone.
Poniżej przedstawiamy sposób wysyłki wniosku przez PUE-ZUS.
W pierwszej kolejności należy zalogować się do PUE-ZUS, np. za pomocą profilu zaufanego.
Następnie należy przejść do zakładki Płatnik ➡ Usługi ➡ Odnajdujemy na liście RDO ➡ Przejdź do usługi.
Pojawi się formularz wniosku o odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę, w którym należy sprawdzić poprawność danych na stronie 1.
W części pierwszej należy podać dane organizacyjne firmy takie jak: NIP, REGON oraz dane płatnika składek ZUS. Wszelkie dane dotyczące wnioskodawcy pobierane są automatycznie z portalu PUE ZUS, sugerowane jest aby zweryfikować ich poprawność. Przydatne jest natomiast, aby uzupełnić numer telefonu oraz e-mail, by w przypadku jakichkolwiek pytań ze strony ZUS, kontakt był zdecydowanie łatwiejszy.
W sekcji II należy wypełnić miesiąc i rok, za który przedsiębiorca chciałby wnioskować o odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę. Należy również wskazać datę, kiedy zostały opłacone składki (bez odsetek) za okres maksymalnie 3 miesięcy.
UWAGA!
Należy pamiętać, że o zwolnienie z odsetek można wnioskować tylko w przypadku składek zapłaconych.
W części III, należy wprowadzić informację czy “opłacenie należności po terminie nastąpiło w związku z epidemią COVID-19”. W przypadku jeżeli przedsiębiorca zaznaczył we wniosku opcję NIE wówczas należy uargumentować dlaczego płatnik zwraca się z prośbą o odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę.
W sytuacji, kiedy przedsiębiorca wybierze TAK, wówczas nie podaje uzasadnienia wniosku.
Aby prawidłowo wysłać deklaracje do ZUS, wybieramy opcję Sprawdź ➡ Zapisz ➡ Zamknij.
Jeśli pojawią się pola, które dodatkowo należy uzupełnić – po wybraniu opcji Sprawdź wyświetli się odpowiednia informacja w zakładce Uwagi i błędy.
W sytuacji gdy wszystkie pola zostały wypełnione – wówczas liczba błędów w tej zakładce będzie wynosiła 0. Natomiast w przypadku pojawienia się braków – wystarczy wybrać konkretny błąd – zostaniemy przeniesieni w miejsce, które będzie trzeba wypełnić.
Po “zamknięciu” formularza pozostaje nam wysłanie go do ZUS. W tym celu wybieramy opcję Wyślij ➡ potwierdzamy oświadczenie ➡ ok.
Na kolejnej stronie wybieramy sposób odpowiedzi – przy wysyłce przez PUE-ZUS powinno być zaznaczone elektronicznie (przez portal PUE ZUS) oraz zatwierdzamy poprzez wybranie opcji OK.
W kolejnym kroku wybieramy sposób podpisania dokumentu.
Jeśli wniosek jest wysłany – dostępny będzie w zakładce Dokumenty i wiadomości ➡ Wysłane.
Jeśli podczas wysyłki pojawił się błąd, należy szukać dokumentu w zakładce Zlecenia ➡ Operacje do potwierdzenia ➡ Potwierdź profilem zaufanym EPUAP.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
W jaki sposób można złożyć wniosek RDO?
Jak można sprawdzić czy wniosek został poprawnie wysłany?
Czy możliwość nie płacenia odsetek za zwłokę od należności do ZUS dotyczy wszystkich przedsiębiorców?