Planujesz złożyć wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie? Przeczytaj artyku i dowiedz się jak należy to zrobić.
Przedsiębiorca, który dokonał zgłoszenia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, ale wystąpiła u niego jedna z dwóch sytuacji opisanych poniżej:
w celu zachowania ciągłości ubezpieczenia chorobowego ma możliwość wystąpienia do ZUS z wnioskiem o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie na ubezpieczenia emerytalne i rentowe/chorobowe. Tak zwany wniosek US-9.
Wniosek US-9 tj. Wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie na ubezpieczenia emerytalne i rentowe/chorobowe można dostarczyć do ZUS-u na trzy sposoby. Metody dostarczenia formularza zostały szczegółowo opisane tutaj.
Osoba ubiegająca się o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie wskazuje jedną z 2 dwóch możliwości :
Formularz zawiera w sobie instrukcję wypełnienia, do której każdy wnioskodawca powinien się dostosować, aby uniknąć podstawowych błędów.
Wniosek składa się z następujących części:
W pierwszej części wniosku przedsiębiorca wskazuje dane takie jak:
W przypadku pytań i wątpliwości podanie numeru telefonu w znacznym stopniu ułatwia kontakt z ZUS-em.
W drugiej części wniosku przedsiębiorca wskazuje dane takie jak:
Płatnik podaje okresy, dla których nastąpiła nieterminowa zapłata składek ZUS.
Wniosek o przywrócenie terminu płatności składek powinien zostać odpowiednio umotywowany. Ważne, aby osoba składająca dokument wytłumaczyła powód ubiegania się o zgodę na opłacenia składek po terminie oraz wskazała okoliczności, które spowodowały nieterminową zapłatę.
Przedsiębiorca wskazuje jeden z trzech sposobów w jaki chciałaby otrzymać odpowiedź.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
W jakim celu składany jest wniosek US-9?
Jak można złożyć wniosek US-9?
Czy wniosek US-9 zawiera uzasadnienie?