Umowa o świadczenie usług, jak każda inna umowa, może zostać rozwiązana. O tym, jak można to zrobić, przeczytasz w poniższym artykule.
Umowa o świadczenie usług została uregulowana w przepisie art. 750 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny, zgodnie z którym „Do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu”.
Do umowy o świadczenie usług i przy sporządzaniu takiej umowy należy zatem zastosować przepisy dotyczące umowy zlecenia (art. 734 i następne Kodeksu cywilnego), a o tym, co musi zawierać umowa zlecenia, znajdziesz tutaj.
Umowa o świadczenie usług polega na tym, że jedna strona – zleceniobiorca – zobowiązuje się do wykonania określonych w umowie usług na rzecz drugiej strony – zleceniodawcy – w zamian za wypłatę umówionego wynagrodzenia.
Przykładami umów o świadczenie usług są:
Więcej na temat umowy o świadczenie usług przeczytasz tutaj.
Wypowiedzenia umowy o świadczenie usług należy dokonać w trybie przepisu art. 746 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym:
Zasadniczo umowę można rozwiązać albo na podstawie przepisów, które znajdują się w umowie o świadczenie usług, a jeśli takich zapisów w umowie nie ma, to należy odnieść się do przepisów wynikających z Kodeksu cywilnego.
Jeśli masz umowę o pracę i chcesz ją wypowiedzieć za porozumieniem stron, tutaj znajdziesz darmowy wzór do pobrania.
Niewątpliwie rozwiązanie umowy o świadczenie usług nie jest niczym skomplikowanym – wystarczy sprawdzić regulacje wynikające z samej umowy. Zazwyczaj taką umowę mogą rozwiązać obie strony, jednakże należy pamiętać, aby uregulować wszelkie zobowiązania finansowe, które wynikają z umowy, co oznacza, że dający zlecenie musi zapłacić zleceniobiorcy za wykonane usługi.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.