W trosce o wygodę użytkowników ZUS udostępnił możliwość zdalnego przesyłania wybranych dokumentów. Dzięki temu opcja elektronicznych wysyłek deklaracji przebiega sprawnie i bez konieczności udawania się do urzędu. Przyspiesza to jednocześnie całą procedurę i usprawnia rozpatrywanie nadesłanych pism. Jak tego dokonać? W jaki sposób autoryzować nadsyłane aplikacje? Jakie dokumenty można przesłać tą drogą? W jaki sposób ZUS udziela odpowiedzi zwrotnej na przesłane deklaracje?
W celu założenia swojego konta niezbędne jest przejście na stronę główną ZUSu i w sekcji, która dotyczy logowania należy zaznaczyć opcję “Nie masz konta w PUE? Zarejestruj się”. Dla zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony użytkowników, podczas zakładania profilu niezbędne będzie potwierdzenie tożsamości osoby, która usiłuje założyć profil. Można tego dokonać na kilka różnych sposobów:
Umów się na bezpłatną wideorozmowę z ekspertem, podczas której zarejestrujesz działalność unikając typowych pułapek i błędów.
W celu wysłania utworzonego uprzednio dokumentu trzeba wykonać następujące kroki:
Po zatwierdzeniu przyciskiem OK otrzymasz dostępne opcje dotyczące autoryzacji wysyłanych dokumentów. Metod jest kilka:
W chwili uzyskania odpowiedzi bezpośrednio na portal PUE ZUS, uzyskasz powiadomienie w ramach wiadomości SMS lub e-mailem – dokładnie tak, jak wskazałeś to wcześniej ustawieniach swojego profilu. Do pobrania odpowiedzi konieczne będzie złożenie podpisu urzędowego poświadczenia doręczenia.
W celu odczytania wiadomości w portalu PUE ZUS konieczne jest zalogowanie się na swoje konto, a następnie wybranie w “Panelu Głównym” przycisku “Skrzynka odbiorcza“. Po wskazaniu przycisku “Pokaż” zobaczy liczbę otrzymanych dokumentów.
Na Twoim koncie PUE ZUS znajdziesz gotowe wzory wniosków, z których możesz skorzystać w ramach korespondowania z ZUSem. Mowa choćby o wniosku OK-WUD, RD-8 – 02 czy ZUS-PEL, który pozwala wyznaczyć pełnomocnika do zakładania spraw ZUS.
Aby dokonać wysyłki, niezbędne jest w pierwszej kolejności zalogowanie się do swojego konta PUE ZUS. Kolejne etapy są intuicyjne: w zakładce “Ogólny” trzeba wybrać “Dokumenty i wiadomości”, a następnie “Dokumenty robocze” i “Utwórz”. Na etapie wypełniania system będzie udzielał automatycznych podpowiedzi. Niezbędne jest także określenie preferowanego sposobu otrzymania odpowiedzi.
Korzystanie PUE to wygoda i komfort dla przedsiębiorcy. Również w ten sposób osoby prowadzące swój biznes mają szansę odebrać odpowiedź o zwolnieniu ze składek za okres marzec-maj z uwagi na trwającą pandemię. Warunkiem jest tu jednak uprzednie złożenie wniosku ZUS RDZ.
Odebranie informacji zwrotnej jest możliwe właśnie za pośrednictwem strony PUE ZUS. Bez osobistych wizyt – bezpiecznie i wygodnie. Postępująca digitalizacja wymusza zmiany w dotychczasowych, standardowych sposobach składania dokumentów. Okres pandemii tylko intensyfikuje częstotliwość korzystania z takich e-rozwiązań.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Jak wysyłać oświadczenie do ZUS przez PUE?
Jak wysłać deklarację ZUS przez ePUAP?
Jakie dokumenty mogę wysłać przez ePUAP?