Jakie cechy powinna posiadać osoba planujące karierę rekrutera? Przeczytaj artykuł i sprawdź, czy to zawód dla ciebie!
Na wstępie warto zaznaczyć, że nie jest to praca dla każdego. Niestety wiele osób wybiera dla siebie zawód rekrutera „z przypadku” myśląc, że jest łatwy i niewymagający. Nic bardziej mylnego – zawód ten łączy marketing, PR i analitykę i wymaga wielu umiejętności, lat nauki i ciągłego rozwoju. To rekruter jest osobą odpowiedzialną za kompletowanie zespołów pracowników, zatrudnianie kierowników i menadżerów – co może przekładać się bezpośrednio na wynik finansowy firmy i jej pozycję na rynku. Przed rekruterami stają też liczne wyzwania – wszechobecna automatyzacja wielu procesów, cyfryzacja, rekrutacja przeprowadzana w formie zdalnej spowodowana pandemią i wciąż rosnące wymagania kandydatów – zarówno finansowe jak i rozwojowe.
Nie istnieją konkretne wymogi dotyczące kierunku wykształcenia, natomiast pewnym ułatwieniem na starcie kariery zawodowej może być dyplom ukończenia studiów psychologicznych, socjologicznych, z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi, zarządzania czy administracji. Na pewno przyda się także podstawowa znajomość prawa pracy.
Rekruter powinien posiadać wiedzę techniczną i być obeznanym w branży, w której rekrutuje. Nie jest specjalistą danej dziedziny, ale wie, na jakie stanowisko rekrutuje, jak wygląda praca na nim i codzienne obowiązki. Jest też zaznajomiony z branżową terminologią (zwłaszcza jeśli rekrutuje np. w IT).
Łączy się to z kolejną cechą dobrego rekrutera, którą jest ciekawość, a także chęć rozwoju i poszerzania horyzontów. HR to branża, która nieustannie się rozwija, często wprowadzane są nowe technologie i narzędzia.
Zalecane jest czytanie o branży, uczęszczanie na branżowe eventy, branie udziału w rozmaitych warsztatach i szkoleniach i przede wszystkim rozmawianie z pracownikami różnych stanowisk w firmie.
Dobrego rekrutera cechują mocno rozwinięte zdolności interpersonalne: komunikatywność, otwartość, empatia i zdolność budowania relacji. Praca rekrutera to ciągłe rozmowy dlatego powinien lubić pracę, kontakt i rozmowę z ludźmi. Ważne, aby to on prowadził rozmowę podczas rekrutacji, poprawnie formułował pytania do kandydata, a w przypadku mało rozmownego kandydata potrafił „przełamać barierę” i zachęcić go do bardziej aktywnej rozmowy. Powinien także być dobrym słuchaczem – znać i stosować techniki aktywnego słuchania, co pozwoli uniknąć błędów komunikacyjnych.
Podczas samej rekrutacji, rekruter powinien mieć w sobie pewną ciekawość, chęć jak najlepszego poznania kandydata i dowiedzenia się jak najwięcej ja jego temat. Powinien też być dostępny i podkreślać, że jest do dyspozycji kandydata w całym procesie rekrutacji. Musi być otwarty na pytania od kandydatów i pomocny. Dobry rekruter odbiera telefony i odpisuje na wiadomości kandydatów najszybciej jak to możliwe, nie pozostawia kandydata bez odpowiedzi, a w czasie urlopu lub choroby dba o ustawienie automatycznej wiadomości, informującej kiedy powróci do pracy np. „Przebywam na urlopie w dniach 10.08-20.08. Na wszystkie maile odpiszę po powrocie”.
W zawodzie rekrutera dużo się dzieje. Często prowadzonych jest kilka procesów rekrutacyjnych naraz, dlatego ważna jest umiejętność działania pod presją czasu oraz odporność na stres. Równie ważna jest cierpliwość, ponieważ zrekrutowanie odpowiedniej osoby to często długi i skomplikowany proces.
Analityczny umysł ułatwia sprawną selekcję kandydatów i wybór najlepszego z nich na dane stanowisko.
Ważna w zawodzie jest także dokładność, staranność i skrupulatność, ponieważ oprócz rozmów, praca rekrutera to także dużo pracy papierkowej i wypełniania dokumentacji. Przyda się też zdolność planowania, wyznaczania celów i zarządzania czasem – dobra organizacja własnej pracy i skupienie na celu może okazać się kluczowe w natłoku zadań i codziennych obowiązków. Dobry rekruter to także dobry negocjator. Znalezienie odpowiedniego kandydata to dopiero połowa sukcesu, równie istotne jest wynegocjowanie warunków jego zatrudnienia. Rekruter musi znaleźć złoty środek pomiędzy zadowoleniem kandydata z warunków umowy a realnymi możliwościami firmy.
Profesjonalny rekruter posiadający opisane cechy i umiejętności pełni istotną rolę w życiu firmy. Jego decyzje rekrutacyjne mogą przekładać na się wyniki finansowe firmy, poziom candidate experience i ogólny wizerunek firmy. Rekruter stanowi wizytówkę firmy na rynku.
Zobacz również: Lejek rekrutacyjny i wskaźniki efektywności rekrutacji.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!