PIT-36, PIT-37 oraz PIT-28 to najczęściej składane deklaracje roczne, które służą do rozliczenia dochodów osiąganych z najpopularniejszych źródeł (jak np. działalność gospodarcza, umowa o pracę/cywilnoprawna, najem), ale nie tylko. Jakie jeszcze deklaracje służą do rozliczenia osiągniętych dochodów lub przychodów?
30 kwietnia to szczególna data dla podatników będących osobami fizycznymi – jest to ostateczny termin na rozliczenie się ze Skarbem Państwa z dochodów osiągniętych w poprzednim roku. Często pojawia się wtedy pytanie – jaki PIT wypełnić? Zapraszamy do drugiej części naszego przewodnika!
Są to najczęściej składane deklaracje roczne, które służą do rozliczenia dochodów osiąganych z najpopularniejszych źródeł (jak np. działalność gospodarcza, umowa o pracę/cywilnoprawna, najem), ale nie tylko. Jakie jeszcze deklaracje służą do rozliczenia osiągniętych dochodów lub przychodów? W jakich mniej standardowych sytuacjach należy uzupełnić dodatkowe rubryki w PIT-36/PIT-37?
Podatnicy, którzy osiągnęli przychody np. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, z udziałów w spółkach mających osobowość prawną, z objęcia udziałów (akcji) w takich spółkach z tego tytułu powinny otrzymać PIT-8C. W tym wypadku właściwą deklaracją będzie PIT-38. Jest to dodatkowy formularz, który składa się w odniesieniu tylko do ww. przychodów. Dochody/przychody z pozostałych źródeł należy rozliczyć w standardowy dla nich sposób.
PIT-8C otrzyma także podatnik, który osiągnął tzw. przychody z innych źródeł (np. umorzenie kwoty pożyczki, nagrody rzeczowe niezwiązane ze sprzedażą premiową, bilety do kina sponsorowane przez gminę), czyli tych, które wymienione są w części D wspomnianego PIT-8C. W takim wypadku właściwą deklaracją będzie PIT-36. Jeżeli natomiast wypełniona zostanie część E formularza (stypendia), wówczas dochody te należy uwzględnić w PIT-37.
Inną, specjalną deklaracją, składaną wyłącznie w ściśle określonych przypadkach jest PIT-39. Dokonuje się na niej rozliczenia dochodów z tytułu prywatnego zbycia nieruchomości oraz praw majątkowych, opodatkowanych stawką 19%. Jeżeli poza tym źródłem podatnik uzyskiwał przychody z innego tytułu, powinien dodatkowo złożyć deklarację PIT właściwą dla tych innych dochodów.
W przypadku dochodów uzyskanych za granicą właściwą deklaracją jest co do zasady popularny PIT-36. Chyba że są one związane z działalnością gospodarczą opodatkowaną inaczej niż na zasadach ogólnych – wówczas należy wybrać właściwą deklarację.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!