|
|
2 minut czytania

Jaki PIT wypełnić? Przewodnik po deklaracjach rocznych – cz. 3

Po zakończeniu roku podatnik może otrzymać różne dokumenty, na których wykazany będzie dochód/przychód z różnych źródeł, który uzyskał w trakcie minionych 12 miesięcy. W jaki sposób należy wówczas dokonać rozliczenia z podatku? Jaki PIT wypełnić?

składki społeczne ZUS

Dokumenty potwierdzające dochód/przychód – jaki PIT wypełnić?

Po zakończeniu roku podatnik może otrzymać różne dokumenty, na których wykazany będzie dochód/przychód z różnych źródeł, który uzyskał w trakcie minionych 12 miesięcy. W jaki sposób należy wówczas dokonać rozliczenia z podatku? Szczegóły w tabeli:

Dokument potwierdzający dochód/przychód
Sytuacje, w których możemy go otrzymać
Deklaracje roczne
PIT-11 – Informacja o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy Dochody uzyskane na podstawie umowy o pracę, cywilnoprawnej, działalności wykonywanej osobiście; otrzymanie stypendium naukowego
PIT-37
PIT-36
(jeśli dodatkowo dochód z działalności gospodarczej)
PIT-11A – Informacja o dochodach uzyskanych od organu rentowego Otrzymanie następujących świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych: emerytur, rent, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych – jeśli w chwili rozliczenia podatnik nie jest już świadczeniobiorcą
PIT-37
PIT-36
(jeśli dodatkowo dochód z działalności gospodarczej)
PIT-40A – Roczne obliczenie podatku przez organ rentowy Ciągłe otrzymywanie ww. świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Bez Deklaracji(jeśli w trakcie roku nie było innego dochodu)*
PIT-37(jeśli chcemy skorzystać z ulg i przekazać 1%)
PIT-36(jeśli dodatkowo dochód z działalności gospodarczej)
PIT-8C – Informacja o wypłaconym stypendium, o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych Dochody z kapitałów pieniężnych: z giełdy, innego zbycia udziałów; otrzymanie stypendium; dochody z innych źródeł, od których nie ma konieczności pobrania zaliczki na PIT (np. świadczenia z tytułu uprawnień do bezpłatnych lub ulgowych przejazdów środkami komunikacji publicznej)
PIT-36(jeśli dotyczy dochodów z innych źródeł)
PIT-38(jeśli dotyczy dochodów ze zbycia papierów wartościowych)
Dokumenty potwierdzające dochód osiągnięty za granicą Otrzymywanie zagranicznej emerytury lub renty; świadczenie pracy za granicą Sposób postępowania zależy od umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a krajem, w którym osiągnięto dochody – jeżeli dochód należy opodatkować w Polsce, wówczas właściwy jest: PIT-36

* w takim wypadku rozliczenia dochodów podatnika dokonuje sam ZUS – przekazany świadczeniobiorcy PIT-40A jest wówczas wyłącznie informacją o osiągniętych dochodach

Jaki PIT wypełnić? Przewodnik po deklaracjach rocznych – cz. 1 – kliknij i dowiedz się więcej!

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Potrzebujesz
wystawić fakturę?

Zrób to za darmo z programem IFIRMA!

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Baza kontrahentów
  • Program magazynowy
  • Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie