Programiści często wybierają ryczałt jako formę opodatkowania – co prawda nie można tu rozliczać kosztów, ale występuje stosunkowo niska stawka podatku. To, że programista może skorzystać z 12% stawki ryczałtu, nie wzbudza większych wątpliwości, jednak pojawia się pytanie, do jakich usług w IT można zastosować 8,5% stawkę ryczałtu.
Które usługi IT podlegają opodatkowaniu 12% stawką podatku wskazuje nam art. 12 ust. 1 pkt 2b ustawy ryczałtowej. Są to usługi:
Ustawa ryczałtowa w art. 4 ust. 1 pkt 4 definiuje ponadto, że „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.
Co podlega pod 8,5% stawkę podatku wskazuje art. 12 ust.1 pkt 4 oraz 5 ustawy ryczałtowej. Tym razem jednak nie znajdziemy konkretnego wyliczenia jak przy stawce 12%, a jedynie pojęcie ogólne „przychody ze świadczenia usług”. Te usługi informatyczne, które nie są objęte 12% ryczałtem, podlegają zatem pod 8,5% podatek.
W interpretacjach podatkowych organy skarbowe stwierdzają, że ze stawki 8,5% można skorzystać, ale tylko jeśli dana usługa nie jest związana z oprogramowaniem.
Opisy spraw oraz werdykt US w sprawie stawki ryczałtu w przypadku programisty – pobierz tutaj. Przytoczone interpretacje są indywidualne, czyli wydane dla danej osoby i dla określonego stanu faktycznego. Chronią zatem tylko te osoby, które je otrzymały.
Ustawa ryczałtowa wprost wskazuje, że „usługi związane z oprogramowaniem (ex. 62.01.1)” podlegają pod 12% stawkę podatku. Co należy rozumieć przez ten zwrot?
W wielu interpretacjach podatkowych Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej powołuje się na wydane przez GUS wyjaśnienia do PKWiU, które stanowią, że „przez zakwalifikowane według PKWiU 62.01 »Usługi związane z oprogramowaniem« należy rozumieć: pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania, włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników, rozbudowę, tworzenie, dostarczanie oraz dokumentację oprogramowania wykonanego na zlecenie określonego użytkownika, pisanie programów na zlecenie użytkownika, projektowanie stron internetowych, co jest objęte 12% stawką ryczałtu. Do kodu PKWiU 62.01.11.0 »Usługi związane z z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania« klasyfikuje natomiast działania polegające na projektowaniu i tworzeniu oprogramowania komputerowego na podstawie przedstawionych przez klienta wymagań i specyfikacji, wstępnego testowania zgodności wytwarzanego oprogramowania ze specyfikacją, aktualizacji istniejących systemów informatycznych poprzez usuwanie błędów, wprowadzaniu nowych technologii (wersje oprogramowania, wersje używanych komponentów), zmiany algorytmów w celu poprawy wydajności, tworzeniu nowych funkcjonalności.
Także Wojewódzkie Sądy Administracyjne (WSA) potwierdzają, że zwrot »Usługi związane z oprogramowaniem« nie ogranicza się jedynie do tworzenia lub modyfikacji kodu źródłowego, ale obejmuje także czynności towarzyszące powiązane z oprogramowaniem. WSA orzekają, że »Przepis art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o podatku zryczałtowanym (12% podatek – przyp. red.) nie odwołuje się bowiem do bezpośredniego ani do pośredniego związku z oprogramowaniem, lecz dotyczy usług związanych z oprogramowaniem, co oznacza szerszy zakres działań«. […] W tej regulacji nie ma też mowy o usługach związanych z programowaniem (tworzeniem czy dodawaniem nowych kodów źródłowych programów komputerowych), a związanych z oprogramowaniem (WSA dokonuje rozróżnienia między »programowaniem« a »oprogramowaniem« – przyp.red). Słownik języka polskiego PWN definiuje przymiotnik »związany« jako: mający związek, coś wspólnego z kimś, z czymś. Ponadto zgodnie ze słownikiem wyrazów bliskoznacznych PWN synonimem przymiotnika »związany« jest słowo: zależny. Tym samym usługi związane z oprogramowaniem to usługi, które dotyczą oprogramowania, przy czym sformułowanie »oprogramowanie« ma tu znaczenie szersze niż »program komputerowy«”.
Temat stawki ryczałtu dla programistów był także przedmiotem sporu między przedsiębiorcą a fiskusem, a potem WSA. Sprawa ostatecznie trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w wyroku z 23 sierpnia 2024 r. o sygn. II FSK 622/24 orzekł, że pojęcie „usługi związane z oprogramowaniem” obejmuje szerszy zakres działań niż tylko tworzenie kodu. Nawet jeśli podatnik nie pisze nowego oprogramowania, jego usługi mogą być nadal uznawane za związane z oprogramowaniem. Zgodnie z ustawą, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% dla przychodów z takich usług (PKWiU ex 62.01.1), a przepisy nie wymagają bezpośredniego ani pośredniego związku z oprogramowaniem.
Przytoczony wyżej wyrok NSA dotyczył przedsiębiorcy, który świadczonym przez siebie zadaniom przyporządkował kod PKWiU 62.01.12.0 oraz wskazał, że do jego zakresu obowiązków nie należy tworzenie oprogramowania. Przytoczmy fragmenty wyroku:
Wysokość stawki ryczałtu zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych usług, dlatego konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Jeśli dla danego PKWiU na podstawie art. 12 ustawy ryczałtowej wykluczymy 12% stawkę ryczałtu, będzie można zastosować 8,5%.
W razie wątpliwości, jaki kod PKWiU tyczy się naszych czynności, można zwrócić się do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi o wydanie odpowiedniej informacji. Można to zrobić, wysyłając pismo pocztą lub wypełniając formularz elektroniczny na stronie internetowej Ośrodka.
Przypomnijmy tutaj, aby nie mylić kodu PKD z kodem PKWiU. Choć są one zbliżone, to stosowane są w innych celach:
Jak widzimy, stosowanie przez programistów ryczałtu w wysokości 8,5% może być ryzykowne, dlatego zaleca się ostrożność i weryfikację, czy świadczone usługi nie są związane z oprogramowaniem.
Zakończmy nasz artykuł ważnym stwierdzeniem, które coraz częściej pojawia się w orzecznictwie: „Okoliczność, iż wykonywane przez podatnika czynności nie polegają na pisaniu nowego kodu oprogramowania, nie oznacza braku związku świadczonych usług z oprogramowaniem”.
Warto wystąpić o indywidualną interpretację podatkową, ponieważ podatnicy w podobnych sprawach otrzymują sprzeczne interpretacje, a jedynie ta wydana dla nas będzie nas chronić.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.