Nabywając składniki majątku do firmy często ponosimy dodatkowe koszty z ich zakupem. Wartość początkowa środka trwałego i sposób jej ustalania zależy przede wszystkim od tego, w jaki sposób przedsiębiorca pozyskał dany składnik majątku. Czy był to zakup, darowizna czy też wytworzył go we własnym zakresie. Są jednak pewne kategorie wydatków, które bez względu na pochodzenie środka trwałego nie mogą zostać uwzględnione w jego wartości początkowej. Poniżej prezentujemy najczęstsze takie przypadki.
- 1. Ubezpieczenie składnika majątku
- 2. Niezapłacone odsetki od kredytu
- 3. Koszty związane z utrzymaniem nieruchomości
- 4. Naliczony VAT podlegający odliczeniu
Wydatki, które nie wpływają na wartość początkową ŚT:
Ubezpieczenie składnika majątku
Wydatkiem, który często rodzi wątpliwości w zakresie tego, czy należy go uwzględnić w wartości początkowej środka trwałego, jest jego ubezpieczenie. Na przykład ubezpieczenie samochodu lub wartościowego sprzętu. W takich sytuacjach warto pamiętać, że ubezpieczenie nie jest uznawane za koszt związany z zakupem danego składnika majątku (poza ubezpieczeniem w drodze). Jest wydatek związany z jego bieżącą eksploatacją, który należy zaliczyć bezpośrednio w koszty uzyskania przychodu.
Niezapłacone odsetki od kredytu
Przedsiębiorca, który zaciągnął kredyt na zakup składnika majątku ma prawo zaliczyć do jego wartości początkowej odsetki i inne koszty związane z finansowaniem. Jest jednak pewne ograniczenie – w ten sposób potraktować można bowiem wyłącznie te koszty, które zostały zapłacone do dnia przyjęcia środka trwałego do użytkowania. Pozostałe odsetki, nawet jeśli zostały już naliczone, ale nie są jeszcze zapłacone, będą odnoszone bezpośrednio w koszty podatkowe w momencie zapłaty, bez wpływu na wartość początkową środka trwałego.
▲ wróć na początekKoszty związane z utrzymaniem nieruchomości
W przypadku zakupu nieruchomości, która ma stanowić składnik majątku firmy, spore wątpliwości w zakresie ustalenia wartości początkowej rodzą wydatki związane w bieżącym utrzymaniem danego lokalu lub budynku, jak np. wszelkiego rodzaju media, czynsz etc. Również w tym przypadku organy podatkowe uznają, że należy wykazywać je bezpośrednio w kosztach podatkowych działalności, ponieważ nie spełniają one definicji ani ceny nabycia, ani kosztu wytworzenia środka trwałego.
Naliczony VAT podlegający odliczeniu
Przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem VAT, ustalając wartość początkową środka trwałego, który ma służyć działalności opodatkowanej, bierze pod uwagę kwoty netto z faktur związanych z zakupem składnika majątku. Odliczony VAT – zgodnie z ustawą o PIT – nie może bowiem wpływać na wartość składnika majątku.