Wraz z wejściem w życie Rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 17 czerwca 2021 r. Od 1 lipca 2021 roku zniesiony został warunek dotyczący odległości powyżej 50 km na bilecie.
Czy bilet jednorazowy na komunikację miejską może stanowić podstawę ujęcia wydatku w KPiR i rejestrach VAT ? Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki związane z podróżowaniem w celach związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Co ważne, może być to zarówno zakup paliwa (w przypadku prywatnego auta – do wysokości kilometrówki), przejazd taksówką, jak i komunikacją miejską. Jak to jest w przypadku jednorazowego biletu komunikacji miejskiej jest wystarczającym dowodem aby uwzględnić go w KPiR? Sprawdźmy.
- 1. Jednorazowy bilet a koszty podatkowe
- 2. Bilet komunikacji miejskiej a podatek VAT
Bilet komunikacji miejskiej – omówione zagadnienia:
Jednorazowy bilet komunikacji miejskiej a koszty podatkowe
By możliwe było zaliczenie danego wydatku do kosztów uzyskania przychodu, konieczne jest spełnienie kilku warunków – nie wystarczy, że ma on związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Ważne jest również właściwe jego udokumentowanie. O tym, co może stanowić dowód ujęcia kosztu w księdze przychodów i rozchodów mówią par. 12 ust. 3, par. 13 i 14 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Co ważne, wśród dopuszczalnych dowodów księgowych nie znajdziemy jednorazowego biletu komunikacji miejskiej. W związku z powyższym, by możliwe było ujęcie w KPiR (dowiedz się więcej) wydatku za taki przejazd, konieczne jest zatem uzyskanie faktury od przewoźnika.
Jednorazowy bilet komunikacji miejskiej a VAT
Jednorazowy bilet komunikacji miejskiej nie jest również wystarczającym dowodem pozwalającym na ujęcie tego typu wydatku w rejestrze zakupu VAT. Dlatego też konieczne jest udokumentowanie przejazdu środkami komunikacji miejskiej za pomocą faktury.
Ważne!
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie wystawiania faktur, w ściśle określonych przypadkach faktury mogę zawierać mniej danych niż wynika to z ustawy o VAT. Jest tak m.in. w przypadku zakupu przejazdu na odległość nie mniejszą niż 50 km udokumentowanego biletem jednorazowym zawierającym następujące dane:
- numer i datę wystawienia,
- imię i nazwisko lub nazwę sprzedawcy (przewoźnika),
- NIP sprzedawcy,
- informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi,
- kwotę podatku,
- kwotę należności ogółem.