|
|
7 minut czytania

JPK CIT od 2025 – nowe obowiązki dla spółek

Zastanawiasz się kto od 2025 roku będzie miał obowiązek wysyłania JPK CIT? W dzisiejszym artykule opiszemy najważniejsze informacje na ten temat.

jpk cit 2025

e-commerce

O konieczności przesyłania ksiąg podatkowych w formacie jednolitych plików kontrolnych dyskutuje się od kilku lat. Ustawodawca zmierza do wprowadzenia obowiązku przesyłania ksiąg w formie plików elektronicznych, co pozwoli organom podatkowym na bieżące monitorowanie przedsiębiorców również w podatku dochodowym. Obligatoryjne składanie JPK CIT obejmie na razie niektórych podatników podatku dochodowego od osób prawnych a niedalekiej przyszłości wszystkie podmioty prowadzące działalność gospodarczą. W dzisiejszej publikacji napiszemy na temat JPK CIT od 2025 roku.

Jakie podmioty są zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych?

Obowiązkiem prowadzenia ksiąg rachunkowych są objęte podmioty, o których jest mowa w ustawie o rachunkowości (art. 2 ust. 1). Będą to firmy, które mają siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Polski, do tej kategorii zalicza się:

  1. Spółki prawa handlowego osobowe i kapitałowe, w tym w organizacji:
    • spółka z o.o.,
    • spółka akcyjna,
    • prosta spółka akcyjna,
    • spółka jawna,
    • spółka komandytowa,
    • spółka partnerska.
  2. Osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstw w spadku, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 2.000.000 euro. Takie podmioty mogą prowadzić księgi rachunkowe dobrowolnie również przed przekroczeniem limitu 2.000.000 euro.
  3. Przedsiębiorstwo w spadku, jeśli na dzień poprzedzający dzień otwarcia spadku prowadzone były księgi rachunkowe.
  4. Jednostki organizacyjne działające na podstawie Prawa bankowego, przepisów o obrocie papierami wartościowymi, przepisów o świadczeniu usług finansowania społecznościowego dla przedsięwzięć gospodarczych, przepisów o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, przepisów o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych lub przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, bez względu na wielkość przychodów.
  5. Gminy, powiaty, województwa i ich związki.
  6. Jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, przykładowo: wspólnota mieszkaniowa, stowarzyszenie zwykłe, jednostki budżetowe.
  7. Oddziały i przedstawicielstwa przedsiębiorstw zagranicznych w rozumieniu ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Polski.
  8. Jednostki niewymienione powyżej, jeżeli otrzymują na realizację zadań zleconych dotacje lub subwencje z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego lub funduszów celowych.

Na czym będzie polegał obowiązek przesyłania JKP CIT?

Przesłanie ksiąg rachunkowych w formacie jednolitego pliku kontrolnego wymaga prowadzenia ksiąg w formie elektronicznej. Począwszy od 2018 roku firmy, które prowadzą księgi elektronicznie przekazują struktury JPK_KR na żądanie organów podatkowych. Zmiana przepisów od 1 stycznia 2025 roku nakłada obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w programie komputerowym i przekazywanie ich w formie jednolitego pliku kontrolnego na podatkowe grupy kapitałowe i podmioty podatku CIT, których przychody przekraczają 50 mln euro.

Obowiązek przesyłania JPK CIT właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego dotyczy przekazywania w postaci plików elektronicznych:

  • ksiąg rachunkowych – JPK_KR_PD,
  • danych z ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych – JPK_ST_KR.

Poszczególne struktury JPK CIT zostały opisane w broszurach informacyjnych i schematach JPK_KR_PD i JPK_ST_KR, które są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

JPK_KR_PD ma być przesyłany po zakończeniu roku podatkowego, w terminie do dnia upływu terminu złożenia zeznania lub deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2 Ordynacji podatkowej, na zasadach dotyczących przesyłania ksiąg podatkowych lub ich części określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 193a § 3 Ordynacji podatkowej
Z obowiązku przesyłania JPK_KR_PD są zwolnieni:
  • przedsiębiorcy zwolnieni podmiotowo od podatku CIT, z wyjątkiem fundacji rodzinnych,
  • podatnicy, którzy zgodnie z ustawą CIT mogą składać zeznania w postaci papierowej,
  • podmioty prowadzące uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów
Od 1 stycznia 2025 roku obowiązuje Rozporządzenie w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe podlegające przekazaniu w formie plików JPK CIT na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Pod pojęciem dodatkowych danych kryje się przykładowo:
  • numer identyfikacji podatkowej kontrahenta podatnika, o ile został nadany,
  • numer identyfikujący fakturę w Krajowym Systemie e-Faktur, o ile został nadany do dnia przekazania księgi,
  • dane potwierdzające nabycie, wytworzenie lub wykreślenie danego środka trwałego lub danej wartości niematerialnej i prawnej z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
  • wysokość różnicy pomiędzy wynikiem finansowym ustalonym na podstawie przepisów o rachunkowości a podstawą opodatkowania ustaloną na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych

Harmonogram wdrożenia JPK CIT

Pod pojęciem JPK CIT kryje się przesyłanie danych z ksiąg rachunkowych i ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. W pierwszej kolejności wprowadzony został obowiązek przekazywania ksiąg rachunkowych w formacie JPK_KR_PD, ale został rozłożony w czasie. Jak to bywa w takich przypadkach najpierw księgi będą przekazywały największe podmioty, następnie czynni podatnicy VAT i w ostatniej kolejności pozostali podatnicy.

Harmonogram wdrożenia JPK_KR_PD
01.01.2025 r. 01.01.2026 r. 01.01.2027 r.
  • podatkowe grupy kapitałowe,
  • podatnicy i spółki niebędących osobami prawnymi, u których wartość przychodu uzyskanego w poprzednim odpowiednio roku podatkowym lub roku obrotowym przekroczyła równowartość 50 mln euro przeliczonych na złote
Podatnicy CIT i spółki niebędące osobami prawnymi, które mają obowiązek przesyłania JPK_V7 Pozostali podatnicy CIT i spółki niebędące osobami prawnymi
Termin na przesłanie JPK CIT w 2026 roku za 2025 rok Termin na przesłanie JPK CIT w 2027 roku za 2026 rok Termina na przesłanie JPK CIT w 2028 roku za 2027 rok
JPK CIT składa się w takim samym terminie jak zeznanie roczne CIT-8, czyli w ciągu 3 miesięcy od zakończenia roku podatkowego

Co do obowiązku przekazywania ewidencji ŚTiWNP, to został on przesunięty w czasie.

Środki trwałe w JPK_ST_KR

Docelowo obowiązkiem przekazywania w strukturze jednolitego pliku kontrolnego będą objęte również środki trwałe i wartości niematerialne i prawne podatników CIT. Jednak z uwagi na duże obciążenie w związku z wprowadzoną zmianą przepisów ustawodawca zdecydował się przesunąć obowiązek przesyłania JPK_ST_KR. Na razie Rozporządzenie jest w fazie projektu.

Obowiązek składania JPK_ST_KR ma być przeniesiony na 2026 rok, jednak na razie nie wiadomo, czy dla wszystkich podmiotów, czy też jak w przypadku JPK_KR_PD będzie to rozłożone w czasie dla różnych podmiotów?

Dodatkowe dane w księgach rachunkowych

Przekazywanie plików JPK CIT będzie możliwe pod warunkiem, że programy księgowe, w których są prowadzone księgi rachunkowe zostaną dostosowane do wymogów Rozporządzenia w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi, zmiany będą wdrażane etapami.

Obowiązkowy zakres informacji w elektronicznych księgach rachunkowych
Dodatkowe dane, o które muszą zostać uzupełnione księgi rachunkowe Termin wdrożania zmian
1 stycznia 2025 roku 1 stycznia 2026 roku
Znaczniki identyfikujące konta ksiąg TAK TAK
Numer identyfikacji podatkowej kontrahenta NIP NIE TAK
Numer identyfikujący fakturę w Krajowym Systemie e-Faktur, NIE TAK
Dane z ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych NIE TAK*)
Różnica pomiędzy wynikiem finansowym a podatkowym NIE TAK
*) Brak wiążących informacji, czy ten termin będzie obowiązywał wszystkich podatników CIT, czy tylko podatkowe grupy kapitałowe i firmy o przychodach powyżej 50 mln euro.

W pierwszej kolejności tym obowiązkiem będą objęte podatkowe grupy kapitałowe i podmioty o przychodzie powyżej 50 mln euro a w kolejnych latach pozostałych podatników CIT. Jak widać dopiero od 2026 roku programy księgowe generujące JPK CIT będą musiały być dostosowane do przepisów Rozporządzenia i zawierać pełen zakres informacji.

JPK CIT – podsumowanie

W dzisiejszej publikacji poruszony został temat wejścia w życie przepisów dotyczących obowiązku przesyłania JPK CIT od 2025 roku. W przestrzeni publicznej już od dłuższego czasu krążyły informacje na temat wejścia w życie przepisów dotyczących przesyłania ksiąg podatkowych w formacie elektronicznym. W perspektywie kilku lat jednolite pliki kontrolne w podatkach dochodowych będą przesyłane przez wszystkie firmy prowadzące działalność gospodarczą.

Podmioty, które stosują przepisy ustawy o rachunkowości będą obejmowane obowiązkowym JPK CIT stopniowo, proces wdrożenia został rozłożony na etapy. W pierwszej kolejności od 2025 roku obejmie podatkowe grupy kapitałowe i podmioty z przychodem za poprzedni rok podatkowy/obrotowy na poziomie powyżej 50 milionów euro w przeliczeniu na złotówki. Od 2026 roku będą to podatnicy, którzy składają JPK_V7 a od 2027 roku pozostałe podmioty.

Struktura logiczna JPK CIT została podzielona na księgę rachunkową – JPK_KR_PD i ewidencję środków trwałych i WNiP – JPK_ST_KR. Obowiązek przesyłania wykazu środków trwałych w strukturze JPK został przesunięty w czasie, co reguluje projekt Rozporządzenia.

Ministerstwo Finansów przygotowało broszury informacyjne i schematy JPK_KR_PD i JPK_ST_KR. W przypadku pytań i wątpliwości można zadać pytanie ekspertom Ministerstwa Finansów pisząc na adres e-mail: JPK.helpdesk@mf.gov.pl. Aktualna baza pytań i odpowiedzi dostępna jest pod linkiem.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003