|
|
2 minut czytania

JPK dla mikroprzedsiębiorców – co to takiego?

Już od stycznia 2018 roku obowiązek przesyłania Jednolitych Plików Kontrolnych – JPK – obejmie blisko 1,6 mln mikroprzedsiębiorców. Na czym dokładnie polega ten obowiązek? Z jakimi terminami się wiąże? O czym należy pamiętać?

JPK dla mikroprzedsiębiorcy
Już od stycznia 2018 roku obowiązek przesyłania Jednolitych Plików Kontrolnych – JPK – obejmie blisko 1,6 mln mikroprzedsiębiorców. Na czym dokładnie polega ten obowiązek? Z jakimi terminami się wiąże? O czym należy pamiętać?

JPK – co to takiego?

Jednolity Plik Kontrolny to specjalny format przekazywania danych podatkowych. Są one generowane i przesyłane w wersji elektronicznej w z góry określonej formie. Stanowią one zatem zbiór danych wyeksportowany bezpośrednio z systemów IT podatników. Rozwiązanie to ma na celu przede wszystkim usprawnienie pracy organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej w zakresie prowadzonych postępowań podatkowych, jak i czynności sprawdzających (więcej informacji tutaj).

Mikroprzedsiębiorca od 2018 roku też wyśle JPK

Do końca 2017 roku obowiązek przesyłania JPK_VAT dotyczy wszystkich podatników, którzy nie spełniają warunków pozwalających na uznanie ich za mikroprzedsiębiorcę. Od 1 stycznia 2018 roku Jednolite Pliki Kontrolne zawierające dane na temat VAT (z ewidencji zakupu i sprzedaży VAT) przesyłać będą praktycznie wszyscy podatnicy. Również jednoosobowe działalności gospodarcze.
Jak wynika z art. 104 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej do grona mikroprzedsiębiorców zalicza się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych spełnił łącznie dwa warunki:
  1. zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników
  2. osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w PLN kwoty 2 milionów EUR
Więcej na temat ustalania statusu mikroprzedsiębiorcy. To jednak nie wszystkie zmiany, jakie czekają podatników. Od 1 lipca 2018 roku mikroprzedsiębiorcy, podobnie jak pozostali podatnicy będą mieli obowiązek przesłać na żądanie organów skarbowych również inne struktury JPK. Łącznie mamy osiem różnych struktur JPK – np. podatkową księgę przychodów i rozchodów – JPK_PKPIR, czy faktury JPK_FA itd.

Jednolity Plik Kontrolny VAT – zawsze miesięcznie

Co istotne, nawet jeśli przedsiębiorca spełnia warunki pozwalające mu na kwartalne rozliczenia VAT, JPK dotyczącego tego podatku powinny być przesyłane do Ministerstwa Finansów drogą elektroniczną co miesiąc. W związku z powyższym, pierwszy JPK_VAT mikroprzedsiębiorcy zobowiązani są wysłać do 25 lutego 2018, za styczeń tego roku.
Czy Twój system pozwoli Ci na wygenerowanie JPK? Sprawdź, jak wygenerować i wysłać JPK z poziomu systemu ifirma.pl!
  Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003