Prowadzisz księgi podatkowe w formie elektronicznej? Sprawdź, co się zmienia w JPK_FAKTURA.
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi podatkowe w formie elektronicznej mają w niektórych przypadkach dodatkowe obowiązki wobec fiskusa, chodzi m.in. o przekazywanie dowodów księgowych w wersji plików JPK. W dzisiejszej publikacji opiszemy co się zmienia w przekazywaniu JPK_FAKTURA od 1 kwietnia 2022 roku.
Przedsiębiorcy, którzy generują dowody księgowe w postaci elektronicznej na żądanie organów podatkowych muszą przekazać m.in. faktury VAT w postaci struktury JPK. Taka sytuacja może mieć miejsce:
Tak przygotowane struktury plików należy wysłać do organu podatkowego.
Struktura JPK_FA obejmuje dane z faktur sprzedaży. Jeżeli faktury VAT są generowane za pomocą programów komputerowych, również aplikacji on-line, organ podatkowy może żądać przekazania ich w strukturze logicznej opublikowanej na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Finansów. Jakie rodzaje faktur są raportowane w strukturze JPK mówi o tym ustawa o podatku VAT (art. 106a-q) i obejmuje m.in.: faktury VAT, faktury korygujące VAT. Szczegółowe informacje na temat struktury JPK_FA zawarte są w broszurze informacyjnej Ministerstwa Finansów.
Zgodnie z informacjami, jakie zostały zamieszczone w broszurze informacyjnej wprowadzona nowa struktura JPK_FA obejmuje zmiany m.in. w zakresie:
Wszystkie zmiany zostały szczegółowo opisane w broszurze informacyjnej. Zgodnie z informacją, którą można w niej przeczytać od 1 kwietnia 2022 r. raportowanie faktur odbywać się będzie w nowej wersji struktury JPK_FA wersja 4, bez względu na to kiedy faktury zostały wystawione – przed czy po 1 kwietnia 2022 roku.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.