Obowiązki pracownicze
Naczelną zasadą przypisaną pracownikowi jest przestrzeganie obowiązków pracowniczych w zakresie wykonywanej pracy. Wśród podstawowych obowiązków należy wyróżnić:
- wykonywanie pracy w sposób sumienny i staranny;
- stosowanie się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę;
- przestrzeganie czasu pracy ustalonego w zakładzie pracy;
- przestrzeganie regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie pracy porządku;
- przestrzeganie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów przeciwpożarowych;
- dbanie o dobro zakładu pracy, ochrona jego mienia oraz zachowanie w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę;
- przestrzeganie tajemnicy określonej w odrębnych przepisach;
- przestrzeganie w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego.
Więcej na temat obowiązków pracownika przeczytasz w tym artykule.
Kara za niewłaściwe zachowanie w pracy
Co w przypadku, gdy pracownik będzie zachowywał się niewłaściwie w miejscu pracy? Pracodawca na mocy przepisów prawa pracy może zastosować karę dla pracownika za niewłaściwe zachowanie w postaci:
- upomnienia,
- nagany,
- kary pieniężnej.
Kara upomnienia i nagany może zostać nałożona na pracownika, który nie przestrzega:
- ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy,
- przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP),
- przepisów przeciwpożarowych,
- przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy,
- usprawiedliwiania nieobecności w pracy.
Kara pieniężna może zostać nałożona na pracownika, który:
- nie przestrzega przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych,
- opuszcza miejsce pracy bez usprawiedliwienia,
- stawia się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywa alkoholu bądź środki działające podobnie do alkoholu w czasie pracy.
Pracodawca, chcąc nałożyć na pracownika jedną z ww. kar, musi pamiętać o kilku kluczowych zasadach:
- Kara pieniężna za jedno „złe” zachowanie pracownika, tak jak za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności, nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika, a łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty.
- Wpływy z kar pieniężnych należy przeznaczyć na poprawę warunków BHP.
- Kara (upomnienia, nagany, pieniężna) nie może być nałożona po upływie 2 tygodni od momentu, gdy pracodawca dowiedział się o naruszeniu przez pracownika któregoś z obowiązków pracowniczych, i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się przez pracownika tego naruszenia.
- Kara (upomnienia, nagany, pieniężna) może zostać nałożona wyłącznie po uprzednim wysłuchaniu pracownika.
- Pracodawca musi zawiadomić pracownika na piśmie o zastosowanej karze (upomnienia, nagany, pieniężnej) wskazując rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych i datę dopuszczenia się przez pracownika tego naruszenia. Dodatkowo pracodawca powinien poinformować pracownika o prawie zgłoszenia sprzeciwu wobec zastosowanej kary i terminie jego wniesienia.
- Kara (upomnienia, nagany, pieniężna) ulega zatarciu po roku nienagannej pracy (wówczas po tym czasie odpis zawiadomienia o ukaraniu pracownika zostaje usunięty z jego akt osobowych).
- Pracodawca może, albo z własnej inicjatywy, albo na wniosek reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, uznać karę za niebyłą przed upływem roku nienagannej pracy.
Co więcej, w przypadku naruszenia przez pracownika obowiązków pracowniczych pracownik może go ukarać i rozwiązać z nim umowę o pracę za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia, jednak naruszony obowiązek musi być na tyle istotny, że pracodawca nie będzie widział możliwości w zakresie dalszego zatrudnienia pracownika.
W wyroku Sądu Najwyższego z dnia 25 października 1995 r., sygn. akt I PRN 77/95 wskazano, że: „Zarówno zawinione umyślnie przez pracownika uchybienie obowiązkom pracowniczym, jak i ich naruszenie z winy nieumyślnej stanowi przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie umowy o pracę. Wymierzenie pracownikowi kary porządkowej nie wyklucza możliwości uznania tego samego nagannego zachowania się pracownika, stanowiącego przesłankę ukarania, za przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie umowy o pracę”.
Przykłady niewłaściwego zachowania pracownika w miejscu pracy
Kara dla pracownika za niewłaściwe zachowanie może zostać zastosowana, jeśli pracownik:
- wykonuje pracę w sposób niesumienny i niestaranny:
- przykład: pracownik wykonuje swoją pracę niedbale, bez większego zaangażowania, np. prawnik, która dostał od pracodawcy do zweryfikowania umowę klienta, nie analizuje poszczególnych zapisów umowy i tego, czy są dozwolone, wskutek czego przekazał umowę, która zawiera błędy;
- nie stosuje się do poleceń przełożonych:
- przykład: pracownik, który otrzymał zlecenie wykonania oferty dla klienta w terminie 30 dni, nie zrobił tego w wyznaczonym czasie;
- nie przestrzega czasu pracy ustalonego w zakładzie pracy:
- przykład: pracownik systematycznie spóźnia się do pracy i nie odrabia spóźnień;
- nie przestrzega regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie pracy porządku:
- przykład:pomimo regulaminowego zakazu używa telefonu komórkowego w celach prywatnych;
- nie przestrzega przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy ani przepisów przeciwpożarowych:
- przykład:pracownik ignoruje zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, np. nie używa wymaganych środków ochrony osobistej albo pali w miejscach niedozwolonych;
- nie dba o dobro zakładu pracy, nie chroni jego mienia oraz nie zachowuje w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę:
- przykład:pracownik przekazuje osobom trzecim informacje poufne przedsiębiorstwa, np. ujawnia bazę danych, bazę klientów osobom trzecim;
- nie przestrzega tajemnicy określonej w odrębnych przepisach:
- przykład:pracownik ujawnia osobom trzecim strategię marketingową firmy;
- nie przestrzega określonych w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego:
- przykład:pracownik dopuszcza się agresji, mobbingu wobec współpracowników.
Podsumowanie
Pracownik w miejscu pracy powinien niewątpliwie zachowywać się profesjonalnie, kulturalnie oraz powinien respektować podstawowe obowiązki pracownicze wynikające z przepisów prawa pracy. Może się jednak zdarzyć sytuacja, że pracownik naruszy obowiązujące zasady (zarówno z kodeksu pracy, regulaminu firmy czy zasad BHP). W takim przypadku pracodawca może zastosować odpowiednią karę porządkową celem zdyscyplinowania pracownika. Należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach, gdy pracownik w sposób rażący doprowadzi swoim zachowaniem do szkody na rzecz pracodawcy, pracodawca może podjąć działania dyscyplinarne, w tym rozwiązanie umowy o pracę.
A jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie wynagrodzenie przysługuje pracownikowi w przypadku wadliwego wykonania pracy, to przeczytaj ten artykuł.