Karta podatkowa stanowi najłatwiejszą formę opodatkowania. Jednakże, aby z niej skorzystać, podatnik musi spełnić szereg warunków. O tym, kto i na jakich warunkach może skorzystać z karty podatkowej w 2024 roku, przeczytasz w poniższym artykule.
Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne reguluje kwestie związane z kartą podatkową.
Tym samym zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący w szczególności działalność, taką jak:
Do najważniejszych warunków należy zaliczyć:
WAŻNE – nie wyłącza opodatkowania w formie karty podatkowej prowadzenie przez podatnika działalności w zakresie wytwarzania energii elektrycznej oraz wytwarzanie biogazu, odbywania stażu u pracodawcy przez okres nieprzekraczający dwunastu miesięcy.
Podatnik ma możliwość zrzeczenia się zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej w ciągu 14 dni od dnia doręczenia decyzji ustalającej wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej.
Podatnicy prowadzący, którzy prowadzą działalność opodatkowaną w formie karty podatkowej, są zwolnieni z następujących obowiązków:
Jednakże podatnicy opłacający podatek dochodowy w formie karty podatkowej mają obowiązek:
Z kolei podatnicy opłacający podatek dochodowy w formie karty podatkowej, ale w roku poprzedzającym rok podatkowy, są zobowiązani do dnia otrzymania decyzji ustalającej wysokość tego podatku opłacać podatek dochodowy w formie karty podatkowej, w wysokości stawki określonej w decyzji ustalającej jej wysokość na rok poprzedni. Pamiętać należy, że kwoty podatku dochodowego uregulowane w okresie przed doręczeniem decyzji ustalającej opodatkowanie w formie karty podatkowej zalicza się na poczet podatku wynikającego z tej decyzji.
Naczelnik Urzędu Skarbowego przy określaniu wysokości podatku dochodowego w formie karty podatkowej bierze pod uwagę następujące kwestie:
Jeśli podatnik zgłosi przerwę w prowadzeniu działalności w danym roku podatkowym, to nie pobiera się od niego podatku opłacanego w formie karty podatkowej za cały okres przerwy trwającej nieprzerwanie co najmniej 10 dni w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień przerwy, o ile podatnik zawiadomi o tej przerwie najpóźniej w dniu jej rozpoczęcia i w dniu poprzedzającym dzień jej zakończenia.
Jeśli podatnik korzysta z formy, jaką jest karta podatkowa, to możesz zawiesić działalność gospodarczą poprzez:
Podatnicy opodatkowani w formie karty podatkowej mają obowiązki informacyjne wobec właściwego naczelnika urzędu skarbowego, a w szczególności zobowiązani są do zawiadomienia w przypadku:
Podatnik po zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego o utracie warunków do opodatkowania w formie karty podatkowej ma obowiązek, poczynając od dnia, w którym nastąpiła utrata tych warunków, prowadzić:
Karta podatkowa to najbardziej uproszczona forma opodatkowania przychodów osób fizycznych i jest przeznaczona dla niewielkich przedsiębiorców, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej na dużą skalę.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.