Sprawdź jakie kary mogą cię spotkać za popełnienie czynu zabronionego.
Prowadząc działalność gospodarczą nie należy lekceważyć lub omijać obowiązujących przepisów prawa podatkowego, ponieważ na każdym kroku można narazić firmę na niepotrzebne obciążenia finansowe. Kary za popełnienie czynu zabronionego są bardzo dotkliwe i należy o tym pamiętać.
Ustawa Kodeks karny skarbowy (k.k.s.) tak definiuje czyn zabroniony:
“Art. 53. § 1. Czyn zabroniony jest to zachowanie o znamionach określonych w kodeksie, chociażby nie stanowiło ono przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego. Określenie czynu zabronionego jako przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego może nastąpić tylko w niniejszym kodeksie.”
Aby pociągnąć sprawcę do odpowiedzialności karnej za przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe ważne jest udowodnienie sprawcy winy. Można wówczas doprecyzować czy popełnienie takiego czynu było umyślnie czy nieumyślnie.
Nie jest przestępstwem skarbowym lub wykroczeniem skarbowym czyn zabroniony, którego społeczna szkodliwość jest znikoma.
Jakie zdarzenia, okoliczności popełnienia czynu zabronionego, motywacja sprawcy, wysokość uszczuplenia należności publicznoprawnych będą brane pod uwagę przy ocenie stopnia społecznej szkodliwości czynu zostało wskazane w ustawie Kodeks karny skarbowy.
Typowe przykłady czynów zabronionych:
Wszystkie typy czynów zabronionych zostały omówione w ustawie k.k.s.
Często zdarza się, że przedsiębiorca nie złoży w terminie wynikającym z przepisów podatkowych deklaracji podatkowej. Otóż w takiej sytuacji urząd skarbowy może nałożyć na przedsiębiorcę sankcje w postaci mandatu karnego. Tego typu wykroczenie skarbowe objęte jest karą grzywny od kwoty 260 zł do 52.000 zł.
Sprawa się komplikuje jeżeli przedsiębiorca nie złoży w ogóle deklaracji podatkowej wówczas może zostać nałożona kara grzywny jak za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. O kwalifikacji czynu będzie decydowała kwota uszczuplenia zobowiązania podatkowego.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.