Projekt kas online zakłada połączenie kasy fiskalnej u przedsiębiorcy z centralną ewidencją państwową, dzięki czemu ukrócone mają zostać oszustwa i próby obejścia podatków. Wydaje się jednak, że założony pierwotnie harmonogram wprowadzenia zmian nie zostanie w pełni zrealizowany.
Informacje o kasach fiskalnych online napływają już od stycznia 2018 r., kiedy to zgłoszony został projekt zmiany Ustawy o VAT oraz Ustawy Prawo o miarach. Zgodnie z pierwotnymi założeniami, pierwsza grupa przedsiębiorców miała być zobligowana do zastosowania kasy online już od stycznia 2019 r. Czy takie przepisy rzeczywiście zaczną obowiązywać?
Kasa online wbrew pozorom nie spowoduje, że nabywca nie będzie już mógł otrzymać papierowego paragonu fiskalnego. Chodzi tu o kopię paragonu, która pozostaje u przedsiębiorcy – dotychczas w firmach można było stosować urządzenia, które również wersję dla przedsiębiorcy tworzą w formie papierowej.
Natomiast jest urządzeniem połączonym z Centralnym Repozytorium Kas, i umożliwia tym samym nie tylko tworzenie elektronicznych kopii wystawianych paragonów, ale także wysłanie ich w czasie rzeczywistym do wskazanej bazy. Wprowadzenie takiej opcji ma celu usprawnienie działania kas oraz uszczelnienie luk, przez które fiskus traci wpływy przede wszystkim z tytułu VAT.
Konieczność wymiany kas fiskalnych we wszystkich firmach jednocześnie mogłaby oznaczać małą rewolucję, dlatego też planowana nowelizacja zakładała wprowadzenie obowiązkowych kas u określonych grup przedsiębiorców. Zgodnie z założeniem, miały to być:>
Choć zmiany wydają się deptać podatnikom po piętach, niewielkie jest prawdopodobieństwo rzeczywistego przyjęcia powyższego harmonogramu. Projekt nowelizacji został skierowany w czerwcu 2018 r. do Komisji Finansów Publicznych, i od tamtej pory nie pojawiły się w jego kontekście żadne nowe informacje. Ponadto minął także pierwotnie zakładany termin przyjęcia nowych przepisów, tj. 1 października 2018 r.
W związku z powyższym podatnicy – szczególnie ci wymienieni w powyższym harmonogramie – powinni na bieżąco monitorować sytuację z kasami online i obowiązkiem ich wykorzystywania.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.