|
|
2 minut czytania

Kasa wirtualna – papierowy paragon

Jesteś zobowiązany posiadać kasę fiskalną? Sprawdź jakie zmiany są projektowane.

kasy wirtualne od 1 czerwca

Kasy fiskalne od swoich początków do chwili obecnej ulegały licznym przekształceniom. Obecnie w użytkowaniu znajdują się 3 rodzaje kas fiskalnych: kasy on-line, kasy z zapisem elektronicznym i kasy z zapisem papierowym. Informatyzacja wszystkich obszarów w działalności gospodarczej nie omija również kas. Od niedawna zostały wprowadzone kasy on-line, a już się mówi o kasach wirtualnych.

Do kiedy kasy z zapisem elektronicznym i papierowym?

Kasy z zapisem elektronicznym i papierowym powoli są wycofywane z użycia. Te z zapisem elektronicznym mają być dostępne na rynku do 31 grudnia 2022 r. Natomiast kasy z zapisem papierowym były dostępne do 31 sierpnia 2019 r. Oczywiście można z nich w dalszym ciągu korzystać, aż do momentu zapełnienia pamięci fiskalnej.

Kasy on-line

Prace nad wprowadzeniem kas on-line trwały dość długo. Ten rodzaj kas działa na zasadzie ciągłego przesyłania w czasie rzeczywistym danych do systemu zwanego Centralnym Repozytorium Kas (CRK), który jest nadzorowany przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej. W CRK gromadzone są wszystkie dane o każdym zdarzeniu odnotowanym na kasie fiskalnej. Paragony fiskalne mogą być wydawane kupującemu w formie papierowej lub elektronicznej. Obowiązek posiadania kas fiskalnych on-line jest wprowadzany stopniowo od 2020 roku. Jakie branże i od kiedy muszą stosować tego typu kasy można przeczytać tutaj.

Kasy wirtualne

Tego typu kasy są na razie w fazie projektu. Z założenia kasy wirtualne mają postać oprogramowania w postaci aplikacji mobilnej i będą mogły być obsługiwane przez urządzenia elektroniczne takie jak smartfony czy tablety. Z założenia dostęp do użytkowania tego rodzaju kas musi być otwarty dla szerokiego grona odbiorców, oparty o publicznie dostępną specyfikację wymagań. W przypadku tych kas tak samo jak przy kasach on-line będzie następował przesył danych w czasie rzeczywistym do CRK.

Jak będą działały kasy wirtualne?

Projekt rozporządzenia nie zakłada odejścia od paragonów papierowych. To nabywca będzie decydował czy chce paragon tradycyjny, czy w postaci elektronicznej. Jak z tego wynika nie będzie możliwe użytkowanie kasy wirtualnej bez połączenia z drukarką fiskalną.

Nie ma na razie terminu wejścia w życie przepisów. Niewątpliwie na tym etapie największe zainteresowanie będzie leżało po stronie wspomnianych zakresów działalności gospodarczej.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003